1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
3 years ago
13

You could give any number of people__________ per year without having to pay any gift taxes,

Business
1 answer:
MakcuM [25]3 years ago
3 0

The correct answer is $15,000.

For 2019 the maximum amount that you can give as a gift tax free is $15,000 per person. There is a lifetime maximum for the gift tax, with is $11.4 million dollars in 2019. This is called the lifetime exemption.

You might be interested in
An agreement that requires employees to settle disputes with their employer using arbitration instead of a lawsuit is known as
Reil [10]

Answer:

An arbitration agreement is a contract in which you and your employer agree that certain disputes will be decided in arbitration, not litigation. When you sign a binding arbitration agreement, you are giving up your right to go to court.

Explanation:

6 0
2 years ago
Lina Co. uses the allowance method to account for bad debts. On January 28, Lina determines that a $200 balance from ZRT, Inc. i
elena55 [62]

Answer:

c) credit to Accounts Receivable - ZRT.

f) debit to Allowance for Doubtful Accounts.

Explanation:

As for the information provided,

We know in allowance method, provision is created as and when there are doubtful debts, for which entry is

Bad Debts Expense Account Dr.

To Allowance for doubtful debts.

And when the bad debts are actually written off then,

The entry will reduce the balance of accounts receivables and that of allowance as well.

Entry will be:

Allowance for Doubtful debts A/c Dr.

To Accounts Receivables.

Thus, correct options shall be:

Option c) and f)

4 0
3 years ago
How can you make money at 13 years old.​
irakobra [83]
You can clean peoples trash cans and recycling bins in you’re neighborhood. I do this and I’m 16. It’s super easy and you make so much, I charge 20 bucks for both bins and sometimes if ppl are nice, they’ll tip u extra ;). This is super creative and shows a lot about you to others in the neighborhood. All there is to it is spraying the hose in the bin with some dish soap, using some disinfectant spray on the inside, and using a fresh center spray in the bin to make it smell good :) people love this!!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Synergy Inc. manufactured 5,000 units during the month of March. They incurred direct materials cost of $100,000 and overhead co
babymother [125]

Answer:

D) $30,000

Explanation:

To calculate the prime cost per unit we can use the following formula:

prime cost per unit = direct materials per unit + direct labor per unit = $26

We were given the total direct materials, so to determine the direct per unit we divide that by the total units produced: $100,000 / 5,000 units = $20

direct labor per unit = prime cost per unit - direct materials per unit

direct labor per unit = $26 - $20 = $6

Now to calculate the total labor cost we multiply the direct labor per unit ($6) times 5,000 units = $30,000

3 0
3 years ago
When a company views and organizes its marketing activities from only the consumer's point of view, it is practicing societal ma
never [62]

Answer:

False.

Explanation:

Soceital marketing is the concept that marketing should not only consider the consumer's need for satisfaction and the companie's goal of maximising profit, but also societie's long term goals.

Soceital marketing is concerned with companies identifying the wants and needs of particular target maket, and providing products in such a way that the target market is satisfied. The well-being of the consumer and society at large is enhanced.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • You want to buy a new sports car from Muscle Motors for $57,500. The contract is in the form of a 60-month annuity due at an APR
    12·1 answer
  • During 2018, Colorado Company stock was sold for $9,400. The fair value of the stock on December 31, 2018, was Clemson Corp. sto
    13·1 answer
  • An entity has decided to focus strictly on producing and selling one type of teddy bear. For the upcoming year, the entity hopes
    6·1 answer
  • Asian Trading Company paid a dividend yesterday of $4 per share. The dividend is expected to grow at a constant rate of 7% per y
    9·1 answer
  • Which one of the following types of losses is excluded from the determination of net income in income statements? Material losse
    6·1 answer
  • As a certified public accountant, you have been contacted by Joe Davidson, CEO of Sports Pro Athletics, Inc., a manufacturer of
    6·1 answer
  • How is nominal gdp converted to real gdp?
    14·1 answer
  • Why might variable expenses change a great deal at different times of year?
    6·1 answer
  • 11. Write down the importance of marketing mix?<br>बजारशास्त्र सम्मिश्रणको महत्त्व लेख्नुहोस्<br>।​
    13·1 answer
  • As a student of Business Ethics and a managing director of a multinational company, discuss five (5) factors you will consider i
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!