To solve this problem, you have to divide the price by the number of gallons.
So 56.25/15 = 3.75
Therefore Genevieve payed $3.75 per gallon
Answer:
Three $5's and eleven $1's
Step-by-step explanation:
x equals negative 8 and negative 4
Answer:
5
Step-by-step explanation:
40÷[20-4*(7-4)]
Start with the inner most parentheses
40÷[20-4*(3)]
Then the brackets, multiply first
40÷[20-12]
Then subtract
40÷[8]
We are now left with the division
5