1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
1 year ago
5

Please help I don't understand

Mathematics
1 answer:
mixas84 [53]1 year ago
7 0
C is the awnser! (45, 45, 90, 1, squared root of 3, 2)
You might be interested in
A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?
natima [27]

Answer:

.48

Step-by-step explanation:

16 cups in a gallon so 8.64 divided by 16 is .48

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the center of a circle whose equation is x2 y2 – 12x – 2y 12 = 0? (–12, –2) (–6, –1) (6, 1) (12, 2)
lora16 [44]

The center of a circle whose equation is x^2 +y^2 – 12x – 2y  +12 = 0 is (6,1)

<h3>Equation of a circle</h3>

The standard equation of a circle is expressed as:

x^2 + y^2 + 2gx + 2fy + c = 0

where:

(-g, -f) is the centre of the circle

Given the equations

x^2 +y^2 – 12x – 2y  +12 = 0

Compare

2gx = -12x

g = -6

Simiarly

-2y = 2fy

f = -1

Centre = (6, 1)

Hence the  center of a circle whose equation is x^2 +y^2 – 12x – 2y  +12 = 0 is (6,1)

Learn more on equation of a circle here: brainly.com/question/1506955

8 0
1 year ago
3.5.PS-26
notsponge [240]

Using a linear function, it is found that the algebraic expression that shows the amount Ms. Jackson will pay for the small truck for the week is:

  • y(m) = 0.6m + 340

<h3>What is a linear function?</h3>
  • A linear function is modeled by:

y = ax + b

In which:

  • a is the slope, which is the rate of change, that is, by how much y changes when x changes by 1.
  • b is the y-intercept, which is the value of y when x = 0.

In this problem:

  • He pays an amount per mile, plus a flat weekly fee.
  • Researching the problem on the internet, it is found that the weekly fee for the small truck is of $340, hence b = 340.
  • For each mile, he pays $0.6, hence the slope is of a = 0.6.

Then, the expression is:

y(m) = 0.6m + 340

To learn more about linear function, you can take a look at brainly.com/question/25823744

8 0
2 years ago
Yasmine made waffles for her family.4/7 of the waffles where blueberry 1/7 of the waffles where chocolate chip . The rest of the
Alexxx [7]

Answer:

2/7 of the waffles did not have blueberries or chocolate chips.

Step-by-step explanation:

So first, it says 4/7 were blueberry, and 1/7 were chocolate chip. When you add them two you get 5/7. The denominator is 7, so subtract 7 from 5 and you get 2, 2/7. 2/7 of the waffles did not have blueberries or chocolate chips.

7 0
3 years ago
Find the value of c
Daniel [21]

Answer:


Step-by-step explanation:

7x + (2x+27)=180-> 9x= 180-27 -> x=17

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What value of x is in the solution set of 2(3x - 1) 24 - 6?
    10·1 answer
  • What is the sum of –356.1 + 258.6?<br><br> –614.7<br> –97.5<br> 97.5<br> 614.7
    6·2 answers
  • The mean weight of newborn infants at a community hospital is 6.6 pounds. A sample of seven infants is randomly selected and the
    8·1 answer
  • Amber's punch recipe called for 3 quarts of soda and 2 1/2 quarts of fruit juice how many quarts of soda will she need to make 1
    15·1 answer
  • A race car driving under the caution flag at 80 feet per second begins to accelerate at a constant rate after the warning flag.
    7·1 answer
  • What is f(-3) for the function f(a)=-2a2-5a+4?
    5·2 answers
  • . Solve using synthetic division. (x3 − 3x2 − 5x − 25) ÷ (x − 5)
    11·1 answer
  • Please help 30 points
    6·2 answers
  • (38.01-0.07)+(11.65-0.001)​
    12·2 answers
  • What is the total surface area??
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!