1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
1 year ago
6

How to solve cube root of 8a⁶​

Mathematics
2 answers:
Elena-2011 [213]1 year ago
8 0

Answer:

2 a^2

Step-by-step explanation:

cube root of 8 = 2    cube root a^6 = a^2

Amanda [17]1 year ago
4 0

Calculations

\sqrt[3]{8a^6} \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \bf{We \ factorize}

\bf{8=2^{3} \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ a^{6}=(a^{2})^{3},now }

\sqrt[3]{8a^6}

\sqrt[3]{8a^6}=

\sqrt[3]{2^{3}*(a^2)^3 }=

\sqrt[3]{2^3 }*\sqrt[3]{(a^2)^3  }  \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \bf{We \ simplify }

\sqrt[3]{8a^6}=\bf{2a^2 }

\red{\boxed{\green{\boxed{\bf{\purple{Pisces04}}}}}}

You might be interested in
Express in simplest radical form.<br> V112<br> Answer:<br> Submit Answer
soldi70 [24.7K]
It would be 4 √7 that’s what i got
4 0
2 years ago
First let’s go on a trip! you come into some money and decide to go to canada where the exchange rate is 1.04 canadian dollars t
Ksenya-84 [330]
13092.50 Canadian dollars equals to $10000 US dollars.
6 0
3 years ago
Mark save $258 more than Neil. In fact Mark saved $7 for every $4 Neil saved. How much money did Mark say?
olasank [31]

Let

x---------> amount of money saved by Mark

x---------> amount of money saved by Neil


we know that

x=y+258-------> equation 1

x/y=(7/4)-------> equation 2

substitute equation 1 in equation 2

(y+258) /y=7/4--------> 4*(y+258)=7*y------> 4y+1032=7y

7y-4y=1032--------> 3y=1032------> y=$344

x=344+258------>x=$602


the answer is

$602

6 0
3 years ago
Are there any limits to the value of Sine, Cosine and Tangent? if so, what are they and why?
worty [1.4K]
With Sine, Cosine, and Tangent there are no limits with the numbers you can use and they can be found on a calculator. When you press one of the 3 it will show up like:

Sine(
Cos(
Tan(

Than just add your number and press enter
8 0
2 years ago
An automotive repair center charges $45 for any part of the first hour of labor, and $25 for any part of each additional hour. W
IceJOKER [234]
The total cost is given by the equation:
C(t) = 45 + 25(h-1) where h is the number of hours worked.

We can check for each option in turn:

Option A:

Inequality 5 < x ≤ 6 means the hour is between 5 hours (not inclusive) to 6 hours (inclusive)
Let's take the number of hours = 5
C(5) = 45 + (5-1)×25 = 145
Let's take the number of hours = 6
Then substitute into C(6) = 45 + (6-1)×25 = 170
We can't take 145 because the value '5' was not inclusive.


Option B:
The inequality is 6 < x ≤ 7
We take number of hours = 6
C(6) = 25(6-1) + 45 = 170
We take number of hours = 7
Then C(7) = 25(7-1) + 45 = 195

Option C:
The inequality is 5 < x ≤ 6
Take the number of hours = 5
C(5) = 25(5-1) + 45 = 145
Take the number of hours = 6
C(6) = 25(6-1) + 45 = 170
We can't take the value 145 as '5' was not inclusive in the range, but we can take 170

Option D:
6 < x ≤ 7
25(6-1) + 45 < C(t) ≤ 25(7-1) + 45
170 < C(t) ≤ 195

Correct answer: C


7 0
3 years ago
Other questions:
  • The number 27 is a perfect cube. 3 times 3 times 3 equals 27. find four other numbers that are perfect cubes and two numbers tha
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent to 6m+(m-2)(m+7)+3
    10·1 answer
  • canada has a population that is about one tenth as large as the united states. if canada's population is about 32 million about
    9·1 answer
  • Lisa bought a new backpack for $25.56, 3 notebooks for $.75 each and a pack of pencils for $1.85. The tax rate is 6%. How much d
    9·1 answer
  • The graph of a linear relationship is shown. Which equation best represents the relationship between x and y in the graph
    12·1 answer
  • Aaron drew the figure below for a school art project. What is the total area of the figure. Use the drop down menus to complete
    11·2 answers
  • 5+5+5+5+5+5+5+5+5+5+5+5
    7·2 answers
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Simplify each expression.<br> -4.1 + 2n +1 +0.3n<br> What is the answer
    9·1 answer
  • Mr. Gurung sold a bicycle for Rs 18,816 and made a profit of 12%. if he wants
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!