1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
icang [17]
2 years ago
10

On January 22 in 1943, the town of Spearfish, South Dakota, set the record for the world’s fastest temperature change. At 7:30 a

.m., the temperature was −4°F. By 7:32 a.m., the temperature was 45°F. By 9:00 a.m. the same day, the temperature was 54°F. By 9:27 a.m., the temperature was −4°F. What is the difference between the temperature at 7:30 and the temperature at 9:27? Make sure to show whether the change was positive or negative.
Mathematics
2 answers:
Maru [420]2 years ago
7 0

Answer:

Nothing Changed

Step-by-step explanation:

at 7:30 it was −4°F and at 9:27 it was still −4°F.
However in-between the timelines +58° then it went down 58°

makvit [3.9K]2 years ago
6 0

Answer:

Nothing changed, so 0.

Step-by-step explanation:

The temperature went up 58 degrees and then was down 58 degrees by 9:27.

You might be interested in
The telephone company charges $1.35 fir the first 3 minutes of a phone call and $0.35 for each additional minute. i talk on the
irinina [24]

Answer:

$5.20

Step-by-step explanation:

Talked on the phone for 14 minutes .

14 - 3 = 11

11 x .35 = 3.85

3.85 + 1.35 = 5.2

8 0
4 years ago
At what point do the lines represented by the equations y=3x+1 and y=−2x−8 intersect?
riadik2000 [5.3K]
The lines intersect at (-1.8,-4.4)
6 0
3 years ago
You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.11. You can buy 5 of the
Cloud [144]
Stop and save because you save your money and get more apples
7 0
3 years ago
Yasmin took a survey of her classmates to determine the frequencies of different eye colors
dexar [7]
The answer is 29 classmates.

-Blue has 7 people
-Brown has 15 people
-Green has 4 people
-Hazel has 3 people

When all added up 29 classmates.
7 0
3 years ago
It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
Sladkaya [172]

Answer:

0,06

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the common ratio for the geometric sequence?
    7·2 answers
  • Find the sum +5+(-2)
    10·1 answer
  • The total cost is y = 150 + 55x. Which Statement represents the meaning part of the function
    14·1 answer
  • Solve the equation 7x-2(x-10)=40
    12·2 answers
  • The key personal decisions that can influence your personal safety while exercising are __________. A. making sure to replace lo
    12·1 answer
  • . The product of 3V5 and 6v5 is
    15·1 answer
  • State whether the triangles are similar. If so, write a similarity statement and the postulate or theorem you used. The diagram
    12·2 answers
  • The Space Club is having some
    15·1 answer
  • You have $15.00 to buy watermelon for a picnic. A watermelon costs $3.75. Which inequality represents the number 3 of watermelon
    9·1 answer
  • 3 1/2 + (-7) x (2 2/3 + 1 1/2) = ?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!