1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
2 years ago
8

Tutorial C A 3-yard roll of aluminum foil costs $4.14. What is the price per foot?

Mathematics
1 answer:
Marta_Voda [28]2 years ago
5 0

Answer:

$.46 or 46 cents per foot

Step-by-step explanation:

3 yards = 4.14

1 yard is 3 feet

3 yards is 9 feet

4.14 ÷ 9 = .46

You might be interested in
Gm everyone how are yall lol
Anni [7]

Answer:

I'm doing good thanks for asking :)

Step-by-step explanation:

I'm also a bit tired and overworked since I have to do online school

7 0
3 years ago
What is 1.15​% of 26​?
Reptile [31]

Answer:0.299

Step-by-step explanation:

Ask siri

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 125 cups of sugar. If jasmine wants to make 13 of the recipe, how many cups of sugar will she need?
iragen [17]

Answer: 1625

Step-by-step explanation: So if you want to make 13 of one recipe it said that in 1 recipe there's 125 cups of sugar so you need to multiply 123 by 13 so do this 125 x 13 = 1625 and then there, you have your answer 1,625 cups of sugar for 13 things of the recipe.

7 0
3 years ago
The cost for a pack of 12 pencils is $3.24 . find the unit price in dollars per pencil. if necessary, round your answer to the n
Llana [10]
To getyour answer, just divided 3.24 by 12. You will get 0.27. So the answer is each pencil costs 27 cents or 0.27.
4 0
3 years ago
Which expression is equalivalent to 2( t-4) + 1
Veronika [31]

Answer:

It's gonna be 2t - 7 my friend

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the correct statement ?
    7·1 answer
  • HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAALLLLLLP
    15·1 answer
  • How much does the atmosphere weigh over each square meter of surface? express this in tonnes (units of 1000 kg). recall the conv
    15·1 answer
  • What is the volume of the rectangular pyramid?
    5·1 answer
  • It’s logarithm. And I’m stuck. Please help me solve
    15·1 answer
  • On a two question true or false quiz what is the probability of guessing both answer answer correctly
    6·1 answer
  • Whats The Answer Marking Brainliest, Please explain your answer:D..............................Please HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·2 answers
  • 9 9/15 - 2 13/15 = <br> i have know idea what it is plz help
    7·1 answer
  • What is the median of this set of data: 593, 588, 540, 434, 420, 398, 390, 375
    6·1 answer
  • Find the slope of the line containing the pair of points.<br> ​(6​,5​) and ​(​0,​0)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!