1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
1 year ago
6

Ellen is currently twice as old as Maria, but in 6 years, Maria will be 2/3 as old as Ellen. How old is Ellen now?​

Mathematics
1 answer:
melomori [17]1 year ago
3 0
7 this is right beacuase it is trust
You might be interested in
What is EQUATION of<br> the line below?
julia-pushkina [17]
3, -1 !!!!!!!!!!!!!!
5 0
2 years ago
If m = 35 cm and n = 37 cm, what is the length of l?
ElenaW [278]
Minus m-n = 36 so 36 is your answer.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 5/14+1/6 I really need help
-Dominant- [34]
First thing to do, when you have to add 2 fractions, you have to make both denominators equal. 14/6 = 0.84, so can't multiply or divide any fraction by a whole number to get the other denominator.
So, you multiply each fraction by the denominator of the other fraction. Which means that you multiply 5/14 by the denominator of 1/6 which is 6, and you multiply 1/6 by the denominator of 5/14 which is 14.
5/14 + 1/6 = 30/84 + 14/84
Then you join both fractions to make them under one denominator, since both denominators are equal.
30/84 + 14/84 = (30+14)/84 = 44/84.
Now, you need to simplify the fraction: you divide both numerator and denominator by 4:
44/84 = 11/21

So 5/14 + 1/6 = 11/21

Hope this Helps! :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Student Council sponsors weekly dances at their school on Friday nights. The admission price for each person is $4 for Student C
Morgarella [4.7K]

Answer:

$110

Step-by-step explanation:

So first you have to do 15*4. We get the 4 from the admission fees and the 15 from the number of dances they attend. From this answer we can see the total of money they will be paying for admission for the 15 dances.

15*4=$60

However, our answer isn't just $50 as we are also told membership costs $50. So no we add $50 to $60, which gives us an answer of $110, which is the amount the member will pay if they attend 15 dances during the school year.

8 0
2 years ago
Which of the following will result in a rational number? Select all that apply.
romanna [79]

An expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations

<h3>What is an Expression?</h3>

In mathematics, an expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations formed according to rules dependent on the context.

The given expression can be simplified as,

A.) 7 3/4 - (√11)/5 = (155-4√11)/20

B.) 7 3/4 ÷ (√11)/5 = 155/(4√11)

C) 7 3/4 + (√16)/5 = 166/20

D.) 7 3/4 + (√16)/5 = 31/5

The option that will result in a rational number is C and D.

Learn more about Expression:

brainly.com/question/13947055

#SPJ1

8 0
1 year ago
Other questions:
  • A weight of 15 ounces stretches a spring 10 inches. A weight of 24 ounces stretches the same spring 16 inches. How many inches d
    12·1 answer
  • Write two sentences to match this numerical expression:7 times 3
    5·2 answers
  • HH represents the height of the tree (in centimeters), t tt years since Renata moved in. H = 210 + 33 t H=210+33tH, equals, 210,
    6·1 answer
  • 4xy- 72 = 3w solve for y
    5·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • Question 7
    6·1 answer
  • A 30-foot guide wire is attached to the top of the tree and then staked into the ground 25 feet away from the base of the tree.
    8·1 answer
  • Determine the intercepts of the line.<br> X-intercept:(____,____)<br> Y-intercept:(____,____)
    5·1 answer
  • Plz hurry and DONT give me a link
    7·1 answer
  • Can anyone help me with this? i don’t understand it, thank you.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!