there is a canned food sale at the supermarket. a case of 24 cans of peas is prices at $19.68. at the same rate what is the pric
e of 10 cans?
1 answer:
Answer:
8.2
Step-by-step explanation:
We can find the unit rate of this problem by dividing 18.68 by 24 to get .82. .82*10 is equal to 8.2.
You might be interested in
Im sorry i dont know this
Answer:
no
Step-by-step explanation:
no. substitute -1 for x and -2 for y.
the first one is -1 - 10
this equals -11 not 3
I think its C but not sure