1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
1 year ago
7

A triangle with side lengths a, b, and c is shown below.

Mathematics
2 answers:
nataly862011 [7]1 year ago
7 0

Answer:

a+c=b

hope it helps you

bye

Yuliya22 [10]1 year ago
6 0

Answer:

go ask triangle father and come back and write the answer

You might be interested in
The set of points (1, 3), (3, 5), (4, 7) is collinear. ture or false
Mekhanik [1.2K]
(1,3)(3,5)
slope = (5-3) / (3-1) = 2/2 = 1

(3,5)(4,7)
slope = (7-5) / (4-3) = 2/1 = 2

False....they are not collinear because they have different slopes and do not lie on the same line
3 0
3 years ago
What’s equivalent to x^-2
lesantik [10]
1/x^2. Remember that any number raised to a negative power is the reciprocal.

5 0
3 years ago
2/15 voted omar, 3/5 voted scott, how many voted for Lindsay?
Talja [164]
2/15 and 3/5 share 15 as the least common denominator, hence, added up, it equals 11/15. Lindsay has 4/15 votes.

7 0
2 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Help me pleasee this is to confusing.
AVprozaik [17]

Answer:

What's confusing ??? You literally just put a dot on the number line

Example:

1.3, move 3 units to the right of 1 and place a dot there

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the zeros of each function. State the multiplicity of any multiple zeros. (Please show work)
    13·1 answer
  • 5x680 in the Distributive property
    8·1 answer
  • What is the solution of X2+10x=11
    12·2 answers
  • One day, River writes down the numbers 1, 2,...., 999 What is the sum of all the digits that River wrote down? And what is the n
    11·1 answer
  • Simplify 5(9+3) - 4x3 =
    15·2 answers
  • 4.5x – 2y = 15<br> 3x - y =10<br><br> (answer as a combined pair)
    6·1 answer
  • What is the maximum value for the function on the interval [-2,3]
    12·2 answers
  • There is a 20% sale on in Topshop. The bag I want is now £60. What was the original cost of my bag?
    11·2 answers
  • In the following formula what does x(down)1 equal in terms of other variables.
    6·2 answers
  • Five less than 3 times a number is 25. What is the number?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!