Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
- Question -
Which statement about solving inequalities is true?
- Answer -
A)
Adding the same value to both sides of an inequality does not change the solution set.
- The Wolf -
3.75
10 ft - 2.5
Half of 2.5 is 1.25.
2.5 + 1.25 = 3.75
Answer:
2, 8, 90, 160
that is the focal, vertex l, direction
Answer:
y>-2/3x+3
Step-by-step explanation:
Looking at the line, we notice that the y-intercept is 3, and the slope is -2/3, so using that information, we find the slope intercept form of the inequality, which is y(?)-2/3x+3 (the question mark is where the inequality symbol will be).
Looking at the line again, we see that it is shaded above (not below), so y is greater than the other side of the inequality.
Looking at the line AGAIN, we see the graph has a dashed line (not solid), so we are not dealing with an "or equal to" inequality.
Therefore, we should use the greater than symbol, creating the answer y>-2/3x+3.