1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
1 year ago
11

Can someone help me out on this problem and show work

Mathematics
1 answer:
DochEvi [55]1 year ago
6 0

Answer: 4230.14

Step-by-step explanation:

The amount that the balance is multiplied by each month is

\frac{2448}{2040}=1.2.

So, after t months, the balance is 1700(1.2)^{t-1}.

Substituting in t=6, we get the balance is

1700(1.2)^{6-1}=\boxed{4230.14}, to the nearest hundredth.

You might be interested in
And a wildlife preserve 46 ducks are captured tagged and then released. Later to her ducks are examined in four of the 200 ducks
docker41 [41]

Answer:

2300

Step-by-step explanation:

We are given that

Out of 200 , four ducks are tagged.

We have to find the number of ducks in the preserve if 46 ducks are tagged.

Let x be the number of ducks in the preserve.

If number of tagged ducks increases then number of preserved ducks also increases.It is in direct proportion.

According to question

\frac{x}{46}=\frac{200}{4}

x=\frac{200\times 46}{4}

x=50\times 46

x=2300

4 0
3 years ago
1. Jasmine drives every morning to her office that is 12 miles from her home
Elanso [62]

Answer:

1. Her time in minutes is 720/s minutes

2. Given her time to be 20 minutes, her speed is 36 mph

Step-by-step explanation:

Mathematically,

Distance = speed * time

In this question, we want to calculate time;

So time = distance/speed

times = 12 miles/s mph = 12/s hours

Now we want our answer in minutes

Kindly recall that 60 minutes = 1 hour

So 12/s hours will be 12/s * 60 = 720/s minutes

2. Since she drives from home to the office in in 20 minutes, we want to calculate her speed in mph

From the time calculated above i.e 720/s

We can equate 20 = 720/s

20s = 720

s = 720/20

s = 36 mph

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which product is positive?<br> BA :)<br> OGO<br> (100)<br> G<br> 8<br> 3
romanna [79]
Wouldn’t the answer be 8 and 3
6 0
3 years ago
HURRY!!!!
m_a_m_a [10]
The value of the card was $13 when he originally purchased it.
7 0
3 years ago
V(j+y)=61y+82<br> please solve!!!!<br> need help
GuDViN [60]
Get y by itself...

y= -(jV-82)/(V-61)


4 0
3 years ago
Other questions:
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Which of these quotients is not possible to find?
    8·1 answer
  • Pablo folds a straw into a triangle with side lengths of 4x2 – 3 inches, 4x2 – 2 inches, and 4x2 – 1 inches. The perimeter of th
    9·2 answers
  • L
    7·1 answer
  • Help me please.... need the answer before i go to sleep
    15·1 answer
  • Help me pls asap i really need this
    14·2 answers
  • What is the magnitude of 5-3i
    14·1 answer
  • Hey! please help i’ll give brainliest
    6·2 answers
  • If y varies directly with x and y=4 and y=12. Find the direct variation equation (find k and put into an equation).
    13·1 answer
  • Where are my smart friends?? I had $370.00. My Mom gave $150.00. My Dad gave $150.00. My Aunt and Uncle gave me $100.00. I had a
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!