1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
1 year ago
8

Find the length of side BC. Give your answer to 3 significant figures. C A 71° B

Mathematics
2 answers:
lana66690 [7]1 year ago
5 0

Answer:

19.4°

Step-by-step explanation:

I put the image of how I did it if you don't understand let me know

Vikki [24]1 year ago
4 0

Answer:

BC ≈ 19.4 cm

Step-by-step explanation:

using the cosine ratio in the right triangle

cos71° = \frac{adjacent}{hypotenuse} = \frac{AB}{BC} = \frac{6.3}{BC} ( multiply both sides by BC )

BC × cos71° = 6.3 ( divide both sides by cos71° )

BC = \frac{6.3}{cos71} ≈ 19.4 cm ( to 3 sig. figs )

You might be interested in
Hannah read 8 books in 16 months. What was her rate of reading in books per month?
MrRa [10]
Half a book each month!!! have a good day!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product of 96.5 x 2.54 ?
Tresset [83]
96.5 times 2.54
the answer is 245.11
5 0
3 years ago
Common factors of 60 and 126
KonstantinChe [14]
Common factors of 60 and 126 are:

1, 2, 3, 6

Hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
9 of 12
Deffense [45]

Answer:

40 flapjacks

Step-by-step explanation:

Given the recipe :

Recipe: Makes 10 flapjacks

120 g margarine

100 g sugar

150 mL syrup

225 g oats

40 g sultanas

Given that all other ingredients are kept Constant.

225g of oats produces 10 flapjacks

0.9 kg of oat = 0.9 * 1000 = 900g oat

If :

225 g = 10 flapjacks

900 g = x

Cross multiply :

225x = 900 * 10

225x = 9000

x = 9000 / 225

x = 40

40 flapjacks

7 0
2 years ago
A cellular company offers a price of $40 for 4 GB of data. Find the unit rate in price per GB of data.
Harlamova29_29 [7]

Answer:

1 GB = $10

Step-by-step explanation:

$40 / 4 GB = $10 / 1 GB

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 1/2 divided by 4. can you please answer i need help
    14·2 answers
  • the area of rectangle a is 11/12 square meters. the area of rectangle b is 8/12 square meters. how much larger is rectangle a?
    8·1 answer
  • I don’t understand the second column
    10·1 answer
  • Write an inequality for the following: all numbers less than 7 and greater than -7
    14·1 answer
  • Would the scale factor 4.2 enlarge,reduce,or preserve
    14·1 answer
  • Suppose there is a 1.7°F drop in temperature for every thousand feet that an
    8·1 answer
  • The circumference of a circle is
    14·2 answers
  • how much does an x box emulator cost and what does it do??? Will give brainliest to first right answer!!!
    7·1 answer
  • Audrey's father gave her 20 tokens to use at Action
    14·2 answers
  • Integral pls i couldnt​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!