Answer:
1. 3
2. 1
3. 9
4. 30
Step-by-step explanation:
1. 2*(18/12) = 3
2. 3*(5/15) = 1
3. 4*(45/20) = 9
4. 21*(10/7) = 30
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
2cm x 2cm x 2cm
∛8=2
Step-by-step explanation:
2cm x 2cm x 2cm
∛8=2