1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
1 year ago
15

What is the sum of the first six terms of the geometric series? 2 – 6 18 – 54 ...

Mathematics
1 answer:
Law Incorporation [45]1 year ago
6 0

The sum of the first six terms of the geometric series is -364.

A geometric series is a sequence of terms in a fixed common ratio.

Apparently, the expression "geometric progression" comes from the "geometric mean" (Euclidean term) of segments of lengths a and b: it is the length of the side c of a square whose area is equal to the area of ​​the rectangle. a and b. May

The series given is

2 – 6 + 18 – 54 + ...

The sum of n terms of a geometric series is given by

Sn=a1 * 1 - rn/1 - r

here the first term is 2

r = -6 /2 = -3

S = 2 (1-(-3)⁶)/(1-(-3))

S = -364

Therefore the sum of the First six terms of the geometric series is -364 .

Learn more about geometric series here:brainly.com/question/24643676

#SPJ4

You might be interested in
HELP MEE pleaseeeeeeee
VashaNatasha [74]

Answer:

1) -2>-5

2) -2

3) A or C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP ASAP !!!! WILL MARK BRAINLIEST PLS IM BEGGING
kap26 [50]

Answer:

A. 3. ASA

B. 1. SSS

C. 2. SAS

D. 4. AAS

8 0
2 years ago
A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
Shtirlitz [24]

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
An architect's blueprint for a new house shows the kitchen being 7 inches wide. If the scale used to create the blueprint is 0.5
hjlf

Answer:

D

Step-by-step explanation:

7/.5=14=D

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last question plz make sure it’s right and NO WEBSITES/LINKS will mark brainiest if right :)
Luba_88 [7]

Answer:

4/5

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which two expressions are equivalent
    12·2 answers
  • Nikki made 3 cups of pear puree.she filled some 2-ounce containers for freezing.how many full containers of pear puree did Nikki
    13·1 answer
  • A gym employee is paid monthly. After working for 3 months,he had earned $4,500. To determine how much money he will make over a
    11·1 answer
  • In a span of 10 days, a presidential candidate is able to visit 20 different cities. Convert this rate into a unit rate of citie
    6·2 answers
  • Sales Tax<br> Selling Price Rate of Sales Tax Sales Tax<br> $40.00<br> 6%<br> ?
    12·2 answers
  • Unit 6 similar triangles homework 2 similar figures
    11·2 answers
  • Which value of x is in the solution set of -2(3x + 2) &gt; -8x + 6?
    11·1 answer
  • Write the mRNA strand for the given DNA strand.
    12·1 answer
  • Latasha played a game where she could either lose or gain points each round. at the end of 8 rounds , she has 19 points . After
    13·2 answers
  • 4x-3=2(3+x-1) what is the answer?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!