Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
it would be about 5984 times around the earth
Step-by-step explanation:
first of all 149,000,000 miles is active lifetime
Using those measurements, the equatorial circumference of Earth is about 24,901 miles
so therefore if you divide 149,000,000 by 24,901 you would get the answer of 5983.69543392 so if you round all the numbers to the nearest whole number you would get 5984
hope tis helps out with your question
Answer:
48*
Step-by-step explanation:
all triangle angles equal 180
180-132 = 48
- Gage Millar, Algebra 2 tutor
Answer:
Step-by-step explanation:
(a). B, C and D are the distinct points that are collinear.
(b). FC and BD are the distinct lines that intersect each other at a point C.
(c). E, F, C and A are the points that are coplanar (on the same plane).
(d). Another name for plane X is plane AEF. (Since a plane is defined by the three distinct points on the same plane.