1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
2 years ago
7

I attached the question

Mathematics
2 answers:
uysha [10]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

IrinaVladis [17]2 years ago
3 0

Answer:

8.889%

Step-by-step explanation:

16/180 = 8.889 % First find area of cardboard then find larger area and then divide.

You might be interested in
The legend on a map states that
dimulka [17.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 cm=10 km

8 cm=10×8=80 km

4 0
3 years ago
Anyone know the answer?
frosja888 [35]

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

3*3=9

3*4=12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify (2n + 5) - (3n + 7) + (4n - 9).<br> -3n - 11<br> 3n - 11<br> -3n + 11<br> 3n + 11
Natasha2012 [34]

Answer:

(B) 3n - 11

Step-by-step explanation:

(2n + 5) - (3n + 7) + (4n - 9) = 2n + 5 - 3n - 7 +4n - 9 = 3n  - 11

3 0
3 years ago
Solve for x.
konstantin123 [22]

Answer:

The value of x = 9

Step-by-step explanation:

Angle Bisector Theorem

An angle bisector of a triangle would cut the opposite side into two segments that are proportional to the other two sides of the triangle.

Thus,

\frac{x}{15}=\:\frac{12}{20}

Cross Multiply the expression

\:20\times x=12\times 15

Divide both sides by 20

\frac{20x }{20}=\frac{180}{20}

x=9

Therefore, the value of x = 9

5 0
3 years ago
Simplify the expression: –3(3 + 2n)
noname [10]

Answer:

-9 - 6n is the answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to 3x+y=12
    10·1 answer
  • a fan is marked up 40% on the original price the original price was $20 what is thevnew price if the fan before sales tax
    7·1 answer
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • What 75% of two hundred
    5·1 answer
  • Multiple all the coordinates by 1/5.
    6·1 answer
  • A box of 15 cookies costs $9.<br> MY<br> What is the cost for 1 cookie?
    11·2 answers
  • WILL MAKE BRIANLIEST. use each of the digits 0 to 9 once to form two mixed numbers with a sum of 100
    13·2 answers
  • Convert <br>431 base 10 divided by 112base 10 Then u should convert the final answer to base 5​
    11·1 answer
  • what is the probability of drawing a red marble then a white marble if there are 3 red marbles and 2 white marbles
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH ALL ITS DUE TODAY!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!