1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
2 years ago
15

In terms of total dollars in the state budget, the various service charges and fees in Texas provide ______ percent of total sta

te revenue.
Business
1 answer:
babymother [125]2 years ago
5 0

In terms of total dollars in the state budget, the various service charges and fees in Texas provide 15 percent of total state revenue.

<h3>Texas State Budget</h3>
  • To inform the general public about the Texas state budget, the Legislative Budget Board created the Texas Budget Source (TBS), a report generator.
  • Texas' Automated Budget and Evaluation System (TBS) pulls its data from the LBB (ABEST). Users have the option to create budget reports for a particular state agency.
  • They can also provide reports that are arranged according to the General Appropriations Bill's articles.
  • Both the Senate Finance Committee and the Texas House Appropriations Committee hold hearings on the general appropriations measure and adopt amendments that take into account the BRE's budget goals and its limitations.
  • The full House and Senate, respectively, receive the committee-completed versions of the bill for approval.
  • The different service fees and levies in Texas account for 15% of all state revenue in terms of total amounts for the state budget.

To learn more about Texas State Budget refer to:

brainly.com/question/14454601

#SPJ4

You might be interested in
Suppose the price of crude oil drops from 150$ a barrel to 120$a barrel. The quantity bought remains unchanged at 100 barrels. T
IrinaK [193]

Answer:

coefficient = 0

Explanation:

We have the formula to calculate the price elasticity of demand as following:

<em>Elasticity coefficient = % Change in quantity/ % Change in price</em>

As given:

+) The percentage change in price is: (120-150)/150= - 20%

+) The quantity bought remains unchanged - which means the percentage change in quantity demanded is 0%

=> <em>Elasticity coefficient = % Change in quantity/ % Change in price</em>

<em>= 0/-20 = 0</em>

<em />

<em>So the coefficient of price elasticity of demand in this example would be 0</em>

7 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Colby Corporation has provided the following information Operating revenues from customers were $199,700. ·Operating expenses fo
topjm [15]

Answer:

d. $46,800

Explanation:

Operating revenues   $199,700

Less:

Operating expenses  <u> $111,000</u>

Operating Profit           $88,700

Less:

Interest expense         $9,200

Income tax expense   <u>$36,000</u>

Net Income                 $43,500

Add:                

Gain from sale           <u> $3,300  </u>

Total Net Income        <u>$46,800</u>

4 0
4 years ago
What is Jared's accounting profit? Suppose Jared could have used his talents to run a similar kind of business instead. If he va
Deffense [45]

Answer:

Explanation:

I think your question is missed of key information, allow me to add in and hope it will fit the original one.  

<em>After working as a head chef for years, Jared gave up his $60,000 salary to open his own restaurant last year. He withdrew $50,000 of his own savings that had been earning 4% interest and borrowed another $100,000 from the bank at a rate of 5%. As the restaurant space he was leasing had no separate office, Jared converted his basement apartment into office space. He had previously rented the apartment to a student for $300/month. The following table summarizes his operations for the past year. </em>

<em>Total sales revenue    $590,000       </em>

<em>  Employee wages $120,000   </em>

<em>  Materials                 $350,000   </em>

<em>  Interest on loan $5,000   </em>

<em>  Utilities                 $10,000   </em>

<em>  Rent                 $25,000   </em>

<em>Total explicit costs              $510,000 </em>

<em>a, What is Jared's accounting profit? </em>

<em>b, Suppose Jared could have used his talents to run a similar kind of business instead. If he values his entrepreneurial skill at $10,000 annually, find Jared's total implicit costs. </em>

<em>c, What was Jared's economic profit last year?</em>

My answer:

a. , What is Jared's accounting profit?

As we know that accounting profit is the difference between total sales revenue and Total explicit cost, from the table we can find that:

$590,000  - $510,000  = $80,000 is the accounting profit

b. Jared's total implicit costs.

Implicit costs include his foregone wages ($60,000), the value of his entrepreneurial skill ($10,000), foregone rent on the apartment ($3,600 = 12 x $300) plus the foregone interest on his savings ($2,000 = .04 x $50,000). These total $75,600.

c. What was Jared's economic profit last year?

Explicit plus implicit, was $585,600 = $510,000 + $75,600. His economic profit is the difference between revenue and economic cost, or $4,400 (= $590,000 – $585,600).

8 0
3 years ago
Bethany and Claiborne want to form a limited liability company (LLC) to manage their business, DoReMi Music. Like corporations,
Ivenika [448]

Answer:

Nine jurisdiction which are California, District of Columbia, Florida, Idaho, Iowa, Nebraska, New Jersey, Utah, and Wyoming

Explanation:

The Uniform Limited Liability Company Act (ULLCA) was an act that was formed in 1995 and was amended in 1996 and 2006 which allows small businesses enjoy tax advantage of a partnership.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the main reason that improved human relations skills may improve your grades?
    11·1 answer
  • Unearned Seminar Fees has a balance of $6,500, representing prepayment by customers for five seminars to be conducted in June, J
    11·1 answer
  • Kimona Company hired you as a consultant to help estimate its cost of common equity. You have obtained the following data: D0 =
    15·1 answer
  • 13. In a market system, how are the terms of exchange established? a. Consumer advocacy groups establish fair prices for items,
    7·1 answer
  • Within the domain of logistics management, the customer service concept implies that firms should:
    15·1 answer
  • Individuals play what role in the economy?
    12·2 answers
  • The reason that the​ fast-casual restaurant market is monopolistically competitive rather than perfectly competitive is because
    7·1 answer
  • On February 1, a customer's account balance of $2,700 was deemed to be uncollectible. What entry should be recorded on February
    11·1 answer
  • Aria Perfume, Inc., sold 3,210 boxes of white musk soap during January of 2021 at the price of $90 per box. The company offers a
    12·1 answer
  • Oriental Corporation has gathered the following data on a proposed investment project (Ignore income taxes.): Investment in depr
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!