Answer:
$2.16 per pound
Step-by-step explanation:
First, you would need to divide the price by the amount
$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound
That is the unit price
Answer:
I need the right problem.
Please read the whole thing.
Step-by-step explanation:
Hi. For this problem you are going to combine like terms.
For these problems, if you need any more help, you can search up algebra calculators on google.
I tried the problem and it said that there was too many equal signs. So, I would check to see if you asked this question correctly. I would ask your teacher.
Stay safe during these times,
The guy who tired to answer your question
Answer:
No, because it doesn't have a constant pattern and the ratios are nonequivalent
Answer is D (28)
28°-13°=15°
So it need to rise 28°
Answer:
706.5 meters²
Step-by-step explanation:
Area of a circle is: 
'r' is the radius.
We are given the radius of 15 meters.
Using 3.14 for pi:

The area of the circle should be 706.5 meters².