1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
1 year ago
11

Dedi had a combination lock.To open the lock he started at 37.He made 3 half turns clockwise and 3 quarter turns anticlockwise

Mathematics
1 answer:
Lerok [7]1 year ago
5 0
Turning clockwise means the number increase, and counterclockwise means the number decreases

Therefore your answer is 37 + (3*1/2)-(3*1/4)

= 37.75

Hope this helped :)
You might be interested in
Find the slope intercept form of the line passing through (3,9) and (0,3).
ANEK [815]

Answer:

y = 2x +3

Step-by-step explanation:

To find the slope we do (Y1 - Y2)/(X1-X2) aka rise over run

So, m = (9 - 3) / (3 - 0)

m = 2

Now we have y = 2x +b

Notice one of our points is (0,3)

Since the x value of that point is 0, it is the y intercept.

In the slope intercept form b = y-intercept

Therefore b = 3

So, y = 2x + 3

6 0
3 years ago
Carmen worked more than 40 hours last week and earned $352.95. Her regular hourly pay rate is $7.80. After 40 hours, she is paid
posledela

She worked 50.5 hours last week.

7.80x40=312

352.95-312=40.95

40.95/4.90=10.5

10.5+40=50.5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of a square JKLM is 48 units ..what is the x?
erastova [34]
P=4*a, where P - perimeter, a - length of one side of the square.
if a=x+3 and P=48, then 4(x+3)=48;
x=9.
Answer: 9 units.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
You and your friends plan to attend the county fair this weekend. Admission to the fair is $5 and the cost per ride is $0.50. Ho
Luba_88 [7]
$20- $5= $15 for rides. You can go on 30 rides.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the lateral surface area of the cylinder. Round your answer to the nearest tenth.
Svet_ta [14]

Answer:

A=2πrh

Step-by-step explanation:

A=2*22/7*4*9

=230

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Problem c please I can't figure it out then again I tend to over think things majorly
    12·1 answer
  • a local FedEx store has a print that can print 6400 brochure per hour. how many can be printed during a 5 3/4 hour run
    6·1 answer
  • A packet of 8 pens costs £1.84 how much does each pen cost
    12·1 answer
  • A kite flying in the air has an 7-ft line attached to it. Its line is pulled taut and casts a 5-ft shadow find the heights of th
    10·1 answer
  • How many outcomes are there for the following experiments? List all the possible outcomes. a) Tossing a coin
    13·1 answer
  • Leslie bought 6.74 kilograms of apples and 5.2 kilograms of oranges. How much fruit did she buy in all?
    9·1 answer
  • A lunch bill costs $40. If you want to leave a 15% tip, how much money should you leave for the total bill?
    5·1 answer
  • Find an equation of a line parallel to the given line and contains the given point. Write the equation in slope-intercept form.
    11·2 answers
  • What is 2/3 of 2 feet
    6·2 answers
  • Choose an equivalent expression. * 8(3+5x)+7x +4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!