1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MA_775_DIABLO [31]
2 years ago
15

Will give brainliest

Mathematics
1 answer:
Galina-37 [17]2 years ago
7 0

The percentage of the radioactive isotope left is 25.0000%.

<h3>What is the half life?</h3>

The half life of a radioactive isotope is the time that will elapse before only half of the number of original isotopes will remain.

Now;

We are told that;

Half life (t1/2) = 55 days

Time taken (t) =  115 days

Ratio of isotope remaining = N/No

Thus;

N/No = (1/2)^t/t1/2

N/No = (1/2)^115/55

N/No = (1/2)^2

N/No =1/4

Hence, the percentage = 1/4 * 100/1 = 25.0000%

Learn more about half life of an isotope:brainly.com/question/16387602

#SPJ1

You might be interested in
if an external point of a circle is at a distance equal to the diameter of the circle from the center of the circle, the length
jeka57 [31]

Let the radius of the circle be r. Then the line from the external point through the center of the circle which extends to the far point on the circle has length 3r .By the tangent - secant theorem

t^2 = 3r * r = 3r^2 ( where t is the length of the tangent).

So t = √(3r^2) = √3r answer.

7 0
3 years ago
Answer A, B, C, Please, and Thanks!
DochEvi [55]

A) The variable on the horizontal axis of the graph (the independent variable) is "pounds of rice". That is what the first number in the ordered pair (6, 18) represents.

The variable on the vertical axis of the graph (the dependent variable) is "total cost in dollars". That is what the second number in the ordered pair represents.

(6, 18) represents that the total cost of purchasing 6 lbs of rice is $18.

B) The unit price is found at the point where the independent variable has the value 1. That would be at the point (1, 3), which indicates the unit price is $3 per pound.

C) You would have to buy 4 lbs of rice for the total cost to be $12. There are at least two ways to find the answer.

  1. Draw a horizontal line on the graph at cost = $12. It intersects the graph at lbs = 4.
  2. Divide the total cost by the unit price. $12/($3/lb) = 4 lb.
7 0
3 years ago
HELPPPPPPPPP please fast
gtnhenbr [62]

Answer:

B. 1

Step-by-step explanation:

I used a calculator

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Unit 3 homework 2 geometry
ioda
Where is the question?
6 0
2 years ago
If two cards are drawn without replacement from an ordinary​ deck, find the probability of and a being drawn.
Ivan

Answer:

4/52

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me with part B
    7·1 answer
  • GEOMETRY ONE QUESTION PLZ HELP
    13·1 answer
  • What is the value of m?<br><br> 1/3m+3−5/6m=−15
    10·1 answer
  • Which is a true statement about a 45-45-90 triangle?
    11·1 answer
  • When Arjun makes hot cocoa, he adds 20 mL 20 mL20, start text, space, m, L, end text of chocolate syrup for every 3 33 ounces of
    9·1 answer
  • A sweater that had 40% discount and I saved 20 dollars, what was the price of the sweater
    7·1 answer
  • Substitute the given values into the given formula and solve for the unknown variable. If necessary, round to one decimal place
    11·1 answer
  • Which point below is not on the graph<br> A.)(-13, 7)<br> B.)(-35, 1)<br> C.)(11, 5)<br> D.)(27, 3)
    10·1 answer
  • 53.7 times 1.4
    9·1 answer
  • Find m∠U.<br> Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest tenth.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!