Answer:
Step-by-step explanation:
Given the equation:
1/5 × (x - 2) = 20
First step to solving the equation is
By multiplying both sides by the value of 5.
That will give,
x - 2 = 100
x = 100 + 2
= 102
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Bilmiyorum üzgünüm .......
Answer:
The rate of the volume increase will be 
Step-by-step explanation:
Let's take the derivative with respect to time on each side of the volume equation.

Now, we just need to put all the values on the rate equation.
We know that:
dR/dt is 0.04 cm/s
And we need to know what is dV/dt when R = 10 cm.
Therefore using the equation of the volume rate:


I hope it helps you!