1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
1 year ago
9

Pls answer fast (√3 + √11)² + (√3 - √11)²

Mathematics
2 answers:
Masja [62]1 year ago
6 0

(√3 + √11)² + (√3 - √11)²

  • (a+b)² = a² + b² + 2ab
  • ( a - b )² = a² + b² - 2ab

<em>Now </em><em>,</em>

(√3 + √11)² + (√3 - √11)²

(3 + 11 + 2√3√11)+ (3 +11 - 2√3√11)

14 + 2√33+ 14 - 2√33

14 + 14 = 28

Hence , The value of (√3 + √11)² + (√3 - √11)² is 28 .

JulsSmile [24]1 year ago
6 0

Answer:

28

Step-by-step explanation:

(a + b)² + (a - b)² = 2a² + 2b²

(√3 + √11)² + (√3 - √11)²

= 2√3² + 2√11²

= 28

You might be interested in
to rent a building for a school dance ava paid $120 plus $2.50 for each student who attended. If she paid a total cost of $325 h
deff fn [24]

Answer:

82 students

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can someone help me with this?
larisa [96]

9514 1404 393

Answer:

  • 2b +2c
  • 35h +15m
  • ef +eg

Step-by-step explanation:

The outside factor multiplies each term in parentheses.

a) 2(b+c) = 2b +2c

b) 5(7h +3m) = 5×7h +5×3m = 35h +15m

c) e(f +g) = ef +eg

4 0
2 years ago
Please hurry attachment below will Brainly if answer correctly 30 POINTS
Rzqust [24]
Put everything into a calculator to change to decimal form to make things easier:
27/5=5.4
5.36=5.36
5 3/5=5.6
33/6=5.5
So now in order to least to greatest it would be:
5.36, 27/5, 33/6, 5 3/5
6 0
2 years ago
For any real number c, √² =<br> A. ²<br> B. cl<br> C. 1<br> D. C
aliina [53]

Answer:

answer D    ( if i interpreted your question correctly )

Step-by-step explanation:

Sqrt (c^2)  = √(c^2) = C

8 0
1 year ago
HELP PLEASE ITS DUE TODAY!!! Express 14 hours in 2 weeks as a unit rate
user100 [1]

Answer:

14/336 ----------> 0.41

Step-by-step explanation:

you substituto 2 week to 336 cause there are 336 hours in 2 weeks therefore 14/336 = 0.41

the unit rate is 14/336

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Witch answer is a solution to the inequality 3x+y&gt;-8
    10·1 answer
  • The length of a rectangle is 3.5 inches more tan its width. The perimeter of the rectangle is 31 inches. Find the length and the
    6·1 answer
  • 3 x cubed equals - 375
    11·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • A baker has 5 bags of raisins in the cupboard. Each bag weighs 24 ounces. How many pounds of raisins does the baker have in the
    13·2 answers
  • Unit form for 968.257
    7·1 answer
  • Heather has an international cell phone plan.
    6·2 answers
  • Heyyy please help FACTORISE (x-x)​
    5·1 answer
  • How do I graph this linear function <br> x &lt; -1
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!