1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
2 years ago
14

The cost of b tickets at $20 a ticket algebraic expression

Mathematics
1 answer:
jarptica [38.1K]2 years ago
3 0

The algebraic expression is 20b

<h3>How to determine the algebraic expression?</h3>

The statement is given as:

$20 a ticket

This means that the cost of 1 ticket is $20.

So, the cost of b tickets is

Cost = 20 * b

Evaluate

Cost = 20b

Hence, the algebraic expression is 20b

Read more about algebraic expression at:

brainly.com/question/19245500

#SPJ1

You might be interested in
Scientific notation of 10 to the power of negative 9 times (2times 10 square)squared
kondaur [170]
For answer 16 its -

Exact Form:  \frac{1}{25000}

or 

Decimal Form: 4. 10^{-5}

Hopeful it helps 
8 0
3 years ago
Math question, I appreciate ANY help! :)
pav-90 [236]
.......................................................................................

8 0
3 years ago
For this graph, mark the statements that are true.<br><br> I need help pls
alina1380 [7]
HOWWW DID U ADD A PIC
6 0
3 years ago
Use the quadratic formula to solve the quadratic equation x2 − 8x − 4 = 0.
mixas84 [53]
Hello here is a solution :
<span>x² − 8x − 4 = 0.
</span><span>quadratic equation   ax²+bx+c = 0  when :  a=1 and b= -8 and c = -4
discriminant : d = b²-4ac       d= (-8)²-4(1)(-4) =64+16 =70
x= (-b-rot(d))/2a          </span>x'= (-b+rot(d))/2a    .......conrinu
4 0
2 years ago
"four times the difference of a number and 9 is -30"
lesantik [10]

Answer:

4 * (x-9)=-30

not sure if u want it solved but if u do its x=6/4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Celina says that each of the following expressions is actually a binomial in disguise:(Expressions in picture) For example, she
    5·1 answer
  • Jerry takes trail mix on hikes. A Package of dried apricots weighs 25.5 ounces.A package of sunflower seeds weighs 2 ounces. Jer
    11·1 answer
  • Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 and 62.6 pounds using rounding and compatible numbers. which estimate is c
    15·1 answer
  • Cassandra earns $40 per day in her first job and d dollars per day in her second job.
    15·1 answer
  • A triangle has angles that measure 60°, 46°, and 74°. What kind of triangle is it?
    8·1 answer
  • A charity organization is holding a food drive with a goal to collect at least 1,000 cans of
    15·1 answer
  • Help me find what x is worth please
    5·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Y=4x-6 and passes through point 8,12
    11·1 answer
  • How much will the monthly payment be for a new car priced at $14,350 if the current finance rate is 36 months at 3. 16%? Include
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!