Answer:
figure skates will be $1 cheaper.
Explanation:
<u>given equation</u>:
- to rent figure skates : f(x) = 1.50x + 2
- to rent hockey skates : h(x) = 2x +1.5
<u>solve for rent of figure skates</u>:
f(x) = 1.50x + 2.00
f(3) = 1.50(3) + 2.00
f(3) = 6.5
<u>solve for rent of hockey skates</u>:
h(x) = 2x + 1.5
h(3) = 2(3) +1.5
h(3) = 7.5
<u>cheaper - figure skates than hockey skates</u>:
$7.5 - $6.5
$1
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
Answer:
Solution = (-8,-28)
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Isolate a
f = m × a
divide m from both sides
f/m = a
Answer:
It's QR (option b) which is a congruent part of the figure. You can also figure out if they are same by seeing they both as the longest sides..