1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
1 year ago
7

I cant figure this one out pls help

Mathematics
1 answer:
Eva8 [605]1 year ago
4 0

The value of x from the given expression is -2

<h3>Slope of a line</h3>

The formula for calculating the slope of a line is expressed as:

Slope = y2-y1/x2-x1

Given the following parameters

m = 1

(x1, y1) = (0, 2)

(x2, y2) = (x, 0)

Substitute

1 = x-0/0-2

1 = x/-2

x = -2

Hence the value of x from the given expression is -2

Learn more on slope of a line here: brainly.com/question/3493733

#SPJ1

You might be interested in
Ragazzi vi presento questo problema è mi piacerebbe se riusciate ad aiutarmi a risolverlo:"Calcola il perimetro di un trapezio i
iren [92.7K]

Answer:

per il vertice basta che usi la formula: V (-b/2a ; - delta/4a)

asse x : -b/2a

Step-by-step explanation:

here is your answer to your work plz rate me the most brainlest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer for combine y and 7
Natali5045456 [20]

Answer:

7y

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which value is equivalent to 83⋅87
inna [77]

I'm confused can you edit your question and then ask it again

8 0
3 years ago
Please help me due tonight
Fittoniya [83]

Answer:

7 1/15

Step-by-step explanation:

3 2/5 + 3 4/6 = 7 1/15

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Salma is in charge of decorating the school gym for a party. She has budgeted some money for decorations. Balloons (x) cost $2.5
Artyom0805 [142]

Answer:

your answer would be A.

Step-by-step explanation:

Already you know that answers b and d are not an option because it is saying she can use OVER 45 dollars. So she has to use EQUAL or less then 45 dollars. So the answer has to be A or C. In answer C it is saying she can spend MORE then 2.50 for a bunch where she cant. She has to spend exactly or less then that amount. So your answer is A.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 5.25% of 170 is what number
    6·1 answer
  • Please help asap i will mark branlist
    11·1 answer
  • How does the value of the 5 in 524.2 differ from the value of the 5 in 254.6??
    13·1 answer
  • I just cant with word problems. PLEASE help.
    12·1 answer
  • Find the missing number in the proportion below <br> 3.4 = 6. __?
    11·1 answer
  • Which equation is true when n = 4<br> a. 2n = 6<br> b. n + 3 = 7<br> c. 9 - n = 13<br> d. n/12 = 3
    13·2 answers
  • Based on the graph, in which two months
    8·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
    8·2 answers
  • I'll give brainliest
    5·1 answer
  • Write the number for fourteen million eighty thousand.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!