1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
2 years ago
5

The dollar-mart grocery stores sales six bars of soap for $1. how many soaps can a customer buy with $9.

Mathematics
1 answer:
jeka942 years ago
8 0

Answer:

54

Step-by-step explanation:

6 bars of soap = $1

x bars of soap = $9

We need to multiply both sides of the equation by the same amount so that $9 is on the right.

$1 x 9 = $9

6 x 9 = 54

So, you can buy 54 soaps with $9.

Hope this makes sense. Feel free to ask further if need be.

You might be interested in
A taxi cab charges $1.50 for the flat fee and $0.50 for each mile. Write an inequality to determine how many miles Sharon can tr
Korvikt [17]

Answer:

C. 0.50x+1.50\leq 25

Step-by-step explanation:

Let x represent number of miles.

We have been given that a taxi cab charges $1.50 for the flat fee and $0.50 for each mile.

The cost of riding x miles would be 0.50x and the total cost of riding x miles would be 0.50x+1.50.

Since Sharon has only $25 to spend on the taxi ride, so the cost of riding x miles on taxi must be less than or equal to 25.

We can represent this information in an inequality as:

0.50x+1.50\leq 25

Therefore, option C is the correct choice.

7 0
3 years ago
A random walk on the 2-dimensional integer lattice begins at the origin. At each step, the walker moves one unit either left, ri
NNADVOKAT [17]
The 9 combinations that exist for two movements:

R,R
R,L
R,U *
L,R
L,L
L,U
U,R *
U,L
U,U

Walker would only be able to make it to (1,1) with only 2 of these combinations.

So if he were only allowed to make two movements, his chances of arriving at (1,1) would be 2/9.
7 0
3 years ago
What is the 12th term in the geometric sequence -9,27,-81...?
AnnyKZ [126]

Answer:

  • B) 1594323

Step-by-step explanation:

<h3>Given GP</h3>
  • -9, 27, -81, ...
<h3>To find</h3>
  • 12th term
<h3>Solution</h3>

<u>nth term formula</u>

  • aₙ = a₁rⁿ⁻¹, where r- common ratio, n- number of the term

<u>We have</u>

  • a₁ = -9
  • r = 27/-9 = -81/27 = -3

<u>Find a₁₂</u>

  • a₁₂ = (-9)*(-3)¹¹ = 1594323

Correct choice is B

4 0
2 years ago
C²_4<br> Which expression is equivalent to C+3<br> C+2<br> 3(2-0)
Arturiano [62]

Answer:

<h2>its equivalent to , x (12 y+4)</h2><h2 />

6 0
3 years ago
the diagram shows the repairs performed on 2 types of cars compare the car types using the median and the mean
mash [69]

Answer:

The correct option is 2.

Step-by-step explanation:

The box plot represents the minimum value, first quartile , median, third quartile and maximum value.

From the box plot of Roadsters is it notices that

\text{Lower limit}=2

Q_1=3

Median=4

Q_3=5

\text{Upper limit}=9

From the box plot of Bandits is it notices that

\text{Lower limit}=2

Q_1=3

Median=4

Q_3=5

\text{Upper limit}=6

From the these information we can say that the median of both cars is same but bandit have lower mean because all four values of both cars is same but the upper limit of bandit is less.

Therefore option 2 is correct.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to recipacte fractions
    7·1 answer
  • ()+()+()+()+()=30
    15·1 answer
  • How to do HELP me please
    13·1 answer
  • You've won a new prize! Go to your game board.
    8·2 answers
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • A total of 200 video game players take a survey on their favorite game. Unknown Kingdom
    5·1 answer
  • What is the length of AB (PICTURE)
    5·1 answer
  • Please match the following 3 terms to their definitions.
    12·1 answer
  • PLEASE I NEED HELP INSTANTLY AND I WILL GIVE A BRAINLEISTA AND A THANKS
    10·2 answers
  • Lola and Jasmine are solving the inequalities shown. Which student is solving an inequality with a solution of b &lt; -9?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!