1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenKa [72]
3 years ago
10

Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds

of pellets for ​$4.95 is ​$nothing per pound. The unit price for 5 pounds of pellets for ​$7.50 is ​$nothing per pound. The unit price for 3 pounds of pellets for ​$4.95 is ▼ equal toequal to greater thangreater than less thanless than the unit price for 5 pounds of pellets for ​$7.50. ​So, ▼ 5 pounds of pellets for $7.50 3 pounds of pellets for $4.95 is the better buy. ​(Type integers or​ decimals.)
Mathematics
1 answer:
Elena-2011 [213]3 years ago
6 0

Answer:

5 pounds of pellets for ​$7.50 is the better buy

Step-by-step explanation:

We are expected to solve for the cheapest buy per unit of a pound. that is the rate.

the first situation is  3 pounds of pellets for ​$4.95

let us solve for the cost of one pound of pellets

3 pounds cost  ​$4.95

1 pound will cost x

cross multiply

x=4.94/3

x=$1.65 per pound

the second situation is 5 pounds of pellets for ​$7.50

let us solve for the cost of one pound of pellets

5 pounds of pellets for ​$7.50

1 pound will cost x

cross multiply

x=7.50/5

x=$1.5 per pound

The second situation is the better buy

You might be interested in
Hi! please help i’ll give brainliest
Studentka2010 [4]

Answer:

A because the river is fastest at that shore

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the area of the figure below
nalin [4]

Answer:

36 I think, also to fintd the are of an object you count how many shapes its in the object:).

8 0
3 years ago
41. If n(G) = 20, n(H) = 30, n(G ⋂ H) = 5, find n(G ⋃ H) 42. If n(G) = 5, n(H) = 8, n(G ⋂ H) = 4, find n(G ⋃ H)
Sever21 [200]

Answer:

hope it will help

plz mark brainliest✌️✌️

8 0
3 years ago
A 4-pack of frappuccino’s costs $10.88 how much does each individual can cost
Aleks04 [339]

Answer:

$ 2.72

Step-by-step explanation:

divide 10.88 by 4

7 0
4 years ago
I need help plz and I have to show work
bija089 [108]

This is a very simple and easy problem. I'm not sure why you need someone else to solve it, but I hope this helps

a. Linear equation:

Let x be amount of movies rented

$8 + ($2.50 * x)

b.

$8 + ($2.50 * 10)

= $8 + $25.0

= $33

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Questions are in the screenshot.
    11·1 answer
  • What are the four factors of 125?
    12·2 answers
  • Someone please explain... I’m not sure how to do this
    5·1 answer
  • The largest pyramid in Egypt, built almost 5,000 years ago, covers an area of about 63,300 square yards. Find the length of each
    13·1 answer
  • 2 angles of a triangle is 65 and 57 how to find the third angle
    8·2 answers
  • Solve if h=5 and y=8 7hy^2+y
    10·1 answer
  • Identify the coordinates for point D​
    15·1 answer
  • Answer this question!!! :)
    15·2 answers
  • Which answer choice is it?<br><br> A 48<br><br> B 1.33<br><br> C 12<br><br> D 8
    10·1 answer
  • Which expression could help you find the distance between –1 and 3 on the number line?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!