1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
2 years ago
7

Gym help

Mathematics
1 answer:
Effectus [21]2 years ago
3 0

You should write down and track only the 20lbs weight during your weighted exercise while ignoring your body weight.

<h3>What is actual weight?</h3>

Actual weight is also referred to as gross weight and it can be defined as the exact (original) weight of an object, as measured using an appropriate weighing scale.

This ultimately implies that, you would write down and track only the 20lbs weight during your weighted exercise such as a single rep of weighted overhand chin ups.

Read more on actual weight here: brainly.com/question/2335828

#SPJ1

You might be interested in
When adding two rational
nasty-shy [4]

Answer:

Obviously!! positive is your answer. thanks!!

6 0
3 years ago
The formula C= P(1-d
emmasim [6.3K]
D=1-C/P is the answer.
5 0
3 years ago
Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.89 or 12 ounces for 1.47.
Otrada [13]
8 Ounces of shampoo for $0.89
6 0
3 years ago
A trap to catch fruit flies uses a cone in a jar. The cone is shown with a height of 10 centimeters (cm) and a radius of 6 centi
Tresset [83]

Answer:

120 pi

Step-by-step explanation:

a. 1/3pi(6)^2(10)

just plug them into the calculator using pi.

b. pi is more accurate because you aren't round to 3.14. If you use 3.14 your answer will be rounded and not an exact number.

5 0
3 years ago
In a survey of more than 4000 people, 91% of
Flura [38]
.91 times 4000=3640 people prefer Pedro’s

4000-3640= 360 people prefer other brands
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can I get help on number 4 and 5 please
    8·1 answer
  • A ticket agency charges 9.5% fee on all tickets sold by them. The tickets cost $40 and they sell 242 tickets to an event. How mu
    11·2 answers
  • If there are only 40 lottery tickets for the big game one of which is a winning ticket, and you buy 11 tickets at random, what i
    9·1 answer
  • The scoring of modern IQ tests is such that IQs have a Normal distribution with mean
    11·1 answer
  • you play a game where you score -6 points on the first turn and on each of the next 3 turns. What is your score after those 4 tu
    13·1 answer
  • You want a credit card that will help you save money on purchases. What is one way that you can save money with a credit card?
    10·2 answers
  • Evaluate the expression below for x= 5.<br><br>3x+ 2 · |x-81 - 12​
    11·1 answer
  • Look at pic and answer ASAP
    15·2 answers
  • Which graph shows the linear equation y = -x + 2?
    6·1 answer
  • There are 361 seventh-grade students going on a field trip. If each bus holds 40 people and there are 20 chaperones going, how m
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!