1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elanso [62]
1 year ago
6

A 2-quart carton of pineapple juice costs $5.28. what is the price per cup

Mathematics
2 answers:
ad-work [718]1 year ago
8 0

Answer:

0.66

Step-by-step explanation:

8 cups are in 2 quarts so you going to count 8 cups untill you get 5.28 and then you see how many cents that it is so its 0.66

ololo11 [35]1 year ago
7 0

Answer:

$0.66 per cup

Step-by-step explanation:

There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.

You might be interested in
Y+7=9/10(x+9) in standard form
sammy [17]
Alright,

-9/10x + y = 1 1/10 
8 0
3 years ago
X<9.7 on a line graph
fiasKO [112]
The inequality x < 9.7 tells us x needs to smaller than 9.7.
A number like 5 will be fine. Because 5 < 9.
But someone like 10 won't be fine.
Because 9 < 10.

Even 9.7 won't be suffice.

Because 9.7 < 9.7 does not make sense. If it was 9.7 <= 9.7 then it would be fine.
4 0
2 years ago
What does this transformation say to do?
vitfil [10]

D. Slide Up 4

the x is for left and right, the y in for up and down. positive means up or right, negative means down or left.

4 0
3 years ago
200 people are asked about three brands of beverages Coffee, Tea and Chocolate. 36 like
Scorpion4ik [409]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Please help with this thank you
RUDIKE [14]

1/4 is 25 percent so it is still 40.00

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Statistics..
    9·1 answer
  • A movie theater sells tickets to a new show for $11 each. The theater also sells small containers of popcorn for $5 each. The th
    5·1 answer
  • What is 88+8698? Multiplied by 56
    9·2 answers
  • PLEASE HELP 100 POINTS
    12·1 answer
  • You are playing a game using the spinners shown.
    12·1 answer
  • What is the solution to 5x - 4 = 16
    6·1 answer
  • Seriously I haves to do this again pls answer for real
    7·1 answer
  • On a scale drawing of a building, 1 inch represents 14 feet. If the height of the actual building is 49 feet, what is the height
    14·1 answer
  • The vertex angle of isosceles triangle is 110 degrees. what are the measures of the base angles
    11·1 answer
  • Graph each line using intercepts 1/4 x + 2y =2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!