1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
2 years ago
10

101 101 Suppose that Σ ai = -12 and Σ bi = -19. i=1 i=1 Compute the sum. 101 Σ( – 5ai – 12bi) i=1​

Mathematics
1 answer:
Roman55 [17]2 years ago
7 0

Distribute the summation over the sum.

\displaystyle \sum_{i=1}^{101} (-5a_i - 12b_i) = -5 \sum_{i=1}^{101} a_i - 12 \sum_{i=1}^{101} b_i

Now plug in the known sums and simplify.

\displaystyle \sum_{i=1}^{101} (-5a_i - 12b_i) = -5(-12) - 12(-19) = \boxed{288}

You might be interested in
Please help I'll give the brainiest to the right answer!
Anna [14]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

Because vertical angles are always equal, we want to solve 50x+10=70x-10.

We can add 10 to both sides to get 50x+20=70x.

We can subtract 50x from both sides to get 20=20x.

Lastly, we divide both sides by 20 to get 1=x.

So, \boxed{x=1} and we're done!

The check is left as an exercise to the reader.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
For what value of "a" will the product shown below have a purely imaginary value? (Show work please)
MakcuM [25]
If you expand out the brackets you get this,

(4+5i)(a+2i) = 4a + (5a)i + 8i - 10

The -10 comes from 5i * 2i.
Squaring i becomes -1.

Let's group the real stuff together,
and imaginary separately,

(4a - 10) + (5a + 8)i

For this to be purely imaginary,
the real part needs to be zero.

Therefore 4a - 10 = 0

Solve for a.
5 0
3 years ago
Find the value of (x^2-5x + 4) if x = 7.
Alina [70]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
77 over 200 as mixed number as a decimal
e-lub [12.9K]

Every mixed number is (a whole number) + (a piece of another one).
So every mixed number must be bigger than ' 1 ', because ' 1 ' is the
smallest whole number.

77/200  is less than ' 1 ', because the numerator is less than the
denominator.  So it doesn't have what it takes to be a whole number.

Every fraction is a short way to write a division problem. It means

       (the top number) divided by (the bottom number).

When you actually do the division, the answer is the decimal form
of the fraction.

When you divide  77  by  200 , you get  0.385 .


6 0
3 years ago
The equation y = 155x + 110, 419 approximates the total cost in dollars, of raising a child in the United States from birth to 1
faust18 [17]

Answer: Third option.

Step-by-step explanation:

According to the information given in the exercise, you can find an approximation of the the total cost in dollars of raising a child in the United States ( from birth to 17 years) given a household's annual income, with the following equation:

y = 1.55x + 110, 419

Where "x" represents the household's annual income in dollars.

Therefore, if the annual income is $62,500; you can identify that:

x=62 ,500

Then, in order to calculat the approximated cost to raise a child in a household with that annual income given in the exercise, you need to substitute that value of "x" into the equation and then you must evaluate in order to find the value of "y".

Through this procedure you get the following result:

y = 1.55(62 ,500) + 110, 419\\\\y=96,875+ 110, 419\\\\y=207,294

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP me with this!! no explanation needed:)
    13·1 answer
  • The equation below shows the total volume (V), in cubic units, of 2 identical boxes with each side equal to s units:
    5·1 answer
  • Answer this I don't know what is can be
    7·2 answers
  • Bethany has a piece of yarn that is 27 feet, 6 inches long. She gets another piece of yarn that is 14 feet, 9 inches long. Compl
    5·2 answers
  • Anyone good at math??
    13·1 answer
  • One of your friends eats lunch in the cafeteria sometime between 12:00 P.M. And 12:30 P.M. Another friend eats lunch in the cafe
    7·1 answer
  • A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
    10·2 answers
  • Find the distance between -6 and 8.<br> What is an expression that represents the distance
    15·1 answer
  • Annie borrowed $354 from her parents to buy a tablet. She plans to pay the money in 2 equal payments per month for the next 12 m
    11·1 answer
  • Algebra 1 polynomials hellllp​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!