4.4/20=0.22 per item
4.8/24=0.2 per item
Answer: 24 for 4.80
Step-by-step explanation:
you must have made a typo here.
none of the answer options are correct for the given problem.
let me just show you what you told me, and how I can solve at least this :
2a/4 = b/4
this simply means (multiply both sides by 4) :
2a = b
so, 5b is then (multiplying both sides by 5) :
5×2a = 5b
10a = 5b
but again, "10a" is not among the offered answers.
so, I don't know if you made a mistake with the basic problem or with the answer options.
Answer:
₱ 550.25
Step-by-step explanation:
₱ 35.50 * 15.5 weeks = ₱ 550.25
Answer:
6x
Step-by-step explanation:
7x - x
6x