Answer: The 5 elements of Design for Delight are going to start out with Delighting people.
Answer:
d. $489,500
Explanation:
The capitalized cost will include all the costs incurred by Holiday laboratories to readily make the asset for use.
Therefore,
Capitalized cost = High speed industrial centrifuge + Shipping cost + Foundation cost + Equipment cost + Labor and testing cost + Material cost
= $440,000 + $30,000 + $8,600 + $3,000 + $5,300 + $2,600
= $489,500
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
A. The demand curve will shift to the left, decreasing the price of beef.
Explanation:
- As due to the changes in the tastes and preferences of the consumers the change in the demands of the beef and prices will also decrease and the curve will shift to the left and so does the price of the good.
- <u>The reports showing the negative effects of the beef on the health of the consumer is likely to make the changes in the market price of the products.</u>
Answer:
The correct answer would be option C, $26000
Explanation:
There are a lot of costs associated with the production, Advertisement, Sales, etc of a product. These costs acts as the overheads for the company. If there is a cost which cannot be capitalized into Inventory, Prepaid expenses, or fixed assets, it is called as the Period Cost. Good examples of Period costs are Advertisement expenses, Selling Expenses, etc.
In the given question, Office Rent is the such type of a cost which cannot be capitalized into above mentioned accounts. Office Rent comes under the period cost category. So the correct answer is $26000.