1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
2 years ago
7

Say’s law argues that a given ____________________ must create an equivalent ________________________ somewhere else in the econ

omy.
Business
1 answer:
vichka [17]2 years ago
3 0

Say’s law argues that a given <u>value of supply</u> must create an equivalent <u>value of demand</u> somewhere else in the economy.

Say's Law

-"deliver creates its very own call for."

-due to the fact every sale represents -profits to someone, Say's regulation argues that a given fee of supply should create an equivalent value of call for someplace else in the economic system.

-deliver would decide the dimensions of the macro-economy

-makes sense ultimately

Due to the fact over periods of years or decades, eventually, general demand in the financial system will develop the same as the total provided within the economic system. However in the short run, for a few months or years, many firms fail to receive sufficient demand for the way a lot they supplied in their merchandise (reasons recessions/depressions)-determining GDP

Based on the economic theory of demand and supply, Say's Law argues that a given "value of supply" must create an equivalent "value of demand" somewhere else in the economy.

Learn more about Say's law here brainly.com/question/783836

#SPJ1

You might be interested in
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
A justification for job training programs is that they improve worker productivity. Suppose that you are asked to evaluate wheth
patriot [66]

Explanation:

1. The ceterus paribus effect gives us to what extent, the effect of a variable has on another variable, while holding all other factors fixed. Analysing job training of workers on productivity will give us results that are not biased since we will not be taking account of other factor variables in the calculations. When 2 firms are the same in almost every aspect apart from number of hours on training, then we will find out that each firm would have different levels of workers output. So we should know if workers output increases due to job training.

2. When it comes to provision of training, furms do these based on characteristics of the workers. Some of these characteristics are measurable while some are immeasurable

Measurable:

Experience on the job,

Productivity

Level of education,

immeasurable :

Skill set

Vision

Likeliness to bstay at firm

3. Apart from worker characteristics, productivity also depends on other factors one of which is technological change. A technological change can bring about increased efficiency and greater output by the worker. Different firms using different capital and technological combination are quite likely to have different output levels.

4. A positive correlation between job training and productivity cannot be used to ascertain if job training makes worker more efficient this is due to the fact that correlation only tells us if variables are in coexistence. So a positive correlation does not tell us that job training is indeed bringing about changes in the productivity of workers.

8 0
4 years ago
Type your summary here. Use the Internet to find an article that presents a forecast of the economy's performance in the next th
larisa [96]

Explanation:

an entrepreneur is always creative have ideas make best decision thinks before decision

7 0
3 years ago
Isabella is working with her boss on how to achieve the goals that have been set for the next year. So far they have agreed that
EastWind [94]

Answer:

B) MBO

Explanation:

An MBO is a secondary vocational education program carried out in the Netherlands. It lasts for four years and its courses go from assistant training, basic vocational training, professional training and finally middle-management training. It is basically the dutch equivalent of technical college, since you start the MBO when you are around 18 years old. After you complete your MBO you can continue your college education.

The MBO covers a lot of professions but it is basically hands on training, since between 20 -60% of the time is practical training (they work as someone else's assistant or trainee).

Isabella is her boss's trainee and since she is about to graduate, she must start training 2 new assistants.

4 0
3 years ago
The following information is available for Birch Company at December 31: Cash in registers $ 2,910 Investment maturing in 9 year
yan [13]

Based on the various account balances that Birch Company has, they should report a total of<u> $38,061 </u>for Cash and Cash equivalents.

Cash and Cash Equivalents are the actual cash that a company holds as well as those that can readily be converted to cash.

They include:

  • Actual cash
  • Cash in bank
  • Cash in petty cash
  • U.S. Treasury bills
  • Money market funds

The total of cash and cash equivalent here are:

<em>= Cash in registers + Cash in bank + Cash in petty cash + U.S. Treasury bills</em>

= 2,910 + 23,631 + 320 + 11,200

= $38,061

In conclusion, Birch Company has Cash and Cash Equivalents of $38,061.

<em>Find out more at brainly.com/question/9505730.</em>

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Levi had an unexpected surprise when he returned home this morning. he found that a chemical spill from a local manufacturer has
    12·1 answer
  • Gross earnings are the same as
    8·1 answer
  • Direct and Indirect Costs Kubin Company's relevant range of production is 18,000 to 22,000 units. When it produces and sells 20,
    5·1 answer
  • Suppose a starbucks tall latte cost $4.00 in the united states, 5.00 euros in the euro area and $2.50 australian dollars in aust
    11·1 answer
  • A 35-year-old mother of three children wants to buy a life insurance policy for herself. What will help her determine the dollar
    8·1 answer
  • Sound Design sells its computer speakers for $115 per set Its variable cost is $75 per set ot speakers. Fixed costs are $80,000
    7·1 answer
  • 4. Which of the following is not a situation involving external shock?
    12·2 answers
  • 5. Calculate the return on investment in dollars and as a percentage for an investment that you purchase for $500 and sell for $
    7·2 answers
  • Outline why you have selected your chosen three university courses, and explain how this relates to your previous academic or pr
    14·1 answer
  • Tucan Company manufactures a product requiring 0.5 ounces of platinum per unit. The cost of platinum is approximately $300 per o
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!