Answer:
Yes
Explanation:
The answer is yes because education/training will make it so you have more experience/knowledge than the next worker
Answer:
Bonita’s break-even point in units for 2020 is 812.50 units.
Explanation:
Break-even point in units refers to the number of units of commodity that must sold by a company in order for its cost to be equal to revenue and therefore make no profit but also no loss. This can be determined for Bonita Industries as follows:
Selling price in 2020 = Selling price in 2019 * (100% - Percentage cut in selling price) = $1,000 * (100% - 40%) = $1,000 * 96% = $960
Variable expenses = $700
Fixed expenses = $780,000
Contribution per unit = Selling price in 2020 - Variable expenses = $960 - $700 = $260
Bonita’s break-even point in units for 2020 = Fixed expenses / Contribution per unit = $780,000 / $960 = 812.50 units
Therefore, Bonita’s break-even point in units for 2020 is 812.50 units.
Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
D. $65 million
Explanation:
The computation of the end of year balance for accounts receivable is shown below:
Cash flows from operating activities $226
net income $150
Add: depreciation $85
Less: increase in inventory -$14
Add: increase in wages and taxes $15
Add: increase in account payable $10
Total $246
Change in account receivable -$20
Opening account receivable $45
Ending account receivable $65