Answer:
area is 21
Step-by-step explanation:
the formula to find the area of a triangle is
area = 1/2 x base x height
so we can plug the numbers of your triangle in to that formula
the base is 7 and height is 6
area = 1/2 x 7 x 6
area = 1/2 x 42
area = 21
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
sorry di ko alam
Step-by-step explanation:
When you are multiplying 2 numbers with exponents, you need to add the exponent. When you multiply an exponent with an exponent, you multiply them.
So,
(3^2 x 7^4) ^9
First multiply the base and add exponents = ( 21^6) ^9
= 21 ^6x9
21^54
The same rule applies for variables, just pretend there is an imaginary 1.
9)1= one 1/9 for each
so do that 5 more times and u get 6/9 for each friend
or 2/3