1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PIT_PIT [208]
4 years ago
5

At the market, 8 apples cost $4dollar. How much do 9 apples cost?

Mathematics
1 answer:
Lorico [155]4 years ago
4 0

Answer: $4.50 for 9 apples

Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.

Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.

Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.

(.50) (9) = 4.50

Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.

You might be interested in
A triangle has side lengths of (8b – 10c) centimeters, (8b – 4d) centimeters, and
Leto [7]
Answer is b hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the range of the function graphed below ?
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

I counted by recording all the numbers nd steps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A ball is dropped from a 32-foot wall. Each time it bounces, it rises half as high as the distance it fell. The ball is caught w
Angelina_Jolie [31]

Answer:

I'm very trick one but I will get back to you

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the school cafeteria students choose what they want to eat each day. They can have 1 meat, 1 vegetable, a bread, and 1 desser
Brilliant_brown [7]

Answer:24

Step-by-step explanation:

Múltiply 3(2)(2)(2)=24

4 0
3 years ago
Help me with this problem and show work please
Elanso [62]
Multilpy -2 on both sides of the < sign this will get u 1x < 24 in other words x < 24
7 0
3 years ago
Other questions:
  • jim weighs more than joe but less than jack. Their weights in kilograms are consecutive by multiples of 7. If they each weighed
    9·1 answer
  • On a number line, how are the locations of 9 and -9 related?
    9·2 answers
  • Jerome bought 8 packs of baseball cards at a garage sale. each pack had 10 cards. he gave his younger sister 3 cards from each p
    12·2 answers
  • Please answer #6-10
    11·1 answer
  • Which is the equation of a line that has a slope of 1/2 and passes through point (2,-3)
    12·1 answer
  • How much water must be added to 30 ounces of a 46% solution of argyrol to reduce it to a solution that is 15% argyrol?
    11·1 answer
  • If it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours?
    13·2 answers
  • Can anyone pls sub to my youttube? Its called Yakobu, It would rlly help. :)
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME PLEASE LOL<br> Solve for x and y. Round your answers to the nearest tenth.
    15·2 answers
  • Mary drove from her home to the library. After she left the library, she drove to the park. After that, she drove home. The map
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!