1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PIT_PIT [208]
3 years ago
5

At the market, 8 apples cost $4dollar. How much do 9 apples cost?

Mathematics
1 answer:
Lorico [155]3 years ago
4 0

Answer: $4.50 for 9 apples

Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.

Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.

Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.

(.50) (9) = 4.50

Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.

You might be interested in
The area of a triangular block is 49 square inches. If the base of the triangle is twice the height, how long are the base and t
andrezito [222]
1) Formula: area = height * base / 2

2) Call x the height:

height = x

base = 2x

3) State the equation:

(x)(2x) = 49 in^2

4) Solve the equation:

2x^2 = 49 in^s

x^2 = (49/2) in^2

x = √(49/2) in

x = 7√2 / 2 in = 3.5 √2 in

5) Solution:

height = 3.5 √2 in and base = 7√2 in

6) Verification: area = (7√2 in) (3.5√2 in) = 49 in^2

Answer: height = 3.5√2 in and base = 7√2 in.
5 0
3 years ago
Pls help ASAP!!!!! I will mark as brainlist!!
juin [17]

Answer:

Isjsjsjjekeekkddkdkdkdjdjdjdjdjdj

Step-by-step explanation:

Susjjssjjswiwiwiwi2

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Identify the range of the function shown in the graph
eduard

Answer:

The answer is B.

6 0
2 years ago
How do I solve problem 1?
alexira [117]
You do 90-45 bc the whole angel must equal 90

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help Me!!!!
ra1l [238]
2. WXZ=YXZ
3.  Reflexive property of equality
(if they are angles)-
4. WXZ=YXZ ~~Reason- Congruent angles have equal number of degrees
(if they are triangles-more likely judging by the problem)-
4. Triangle WXZ=YXZ ~ Reason- SAS Congruence Postulate
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Your office needs to deliver products to various sites in your town. You can hire a firm to make those deliveries for $200 per m
    6·1 answer
  • Charlie uses 2 2/3 ounces of garlic to help make a jar of spaghetti sauce. Yesterday, he used 3 1/6 ounces of garlic. How many j
    12·1 answer
  • Please answer a few questions. :)
    8·1 answer
  • 700/200 in a terminating decimal
    8·1 answer
  • The coordinates of trapezoid ABCD are A(−4, 3), B(2, 3), C(4, −1) and D(−4, −1). A line segment runs through the trapezoid with
    12·2 answers
  • Can someone please help me? Thanks! :)
    7·1 answer
  • Bailey earned $210 last month. She
    14·1 answer
  • Rewrite in simplest terms: 4(-5u+3)-4(8u-1)4(−5u+3)−4(8u−1)
    7·1 answer
  • What is the constant rate of change for the relationship shown in the table?
    5·2 answers
  • This was the question it got deleted I just need 1,2,5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!