1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Molodets [167]
1 year ago
11

How do delivery companies track packages?

Business
1 answer:
Y_Kistochka [10]1 year ago
3 0

The delivery companies are known to track packages through the use of code-scanning technology.

<h3>What is meant by a delivery company?</h3>

This is the term that is used to refer to the branch of commerce that is mostly based on logistics and how to ensure that the products are able to get to the final consumers. These are the companies that usually operate independently but have a relationship with the companies that produce or sell these products.

Hence we can say that the  delivery companies are known to track packages through the use of code-scanning technology.

Read more on delivery company here: brainly.com/question/16963215

#SPJ1

You might be interested in
A one-brand-name strategy is useful when the marketer wants the brand to appear to be a local brand, or when regulations require
Phoenix [80]
B. false

A one brand name strategy would be like McDonalds, Call everything the McRib, McDouble, it makes it nationlized, not localized
5 0
3 years ago
Eve's apples opened its business on january 1, 2018, and paid for two insurance policies effective that date. The liability poli
Effectus [21]

Answer:

Balance in Prepaid insurance as of December 31 is $18,750

Explanation:

<em>       </em>Computation of Prepaid Insurance

Insurance 1    ($34,200 * 6/18)       $11,400

Insurance 2   ($14,700 * 12/24)      <u>$7,350 </u>

Total Prepaid Insurance               <u>$18,750</u>

8 0
3 years ago
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
2 years ago
What amount of cash did the company pay for salaries during the month?
worty [1.4K]
I need to know the numbers in order to help you.
3 0
3 years ago
Institute Technologies is choosing new cost drivers for its accounting system. One driver is labor hours, the other is a combina
Eddi Din [679]

Answer:

d) $2,000,000 $990,000

Explanation:

The computation is shown below:

Unit variable cost pool is

= Budgeted cost ÷ Budgeted machine hours

= $1,600,000 ÷ 360,000

=$ 4.444 per machine hour

And,

Batch-level cost pool = Budgeted cost ÷ Budgeted number of setups

= $900,000 ÷ 3000

= $ 300 per setup

Now

Unit variable cost pool is

= Actual machine hours × Activity rate

= 450000 × 4.44

= $2,000,000

And, Batch-level cost pool is

= Actual number of setups × Activity rate

= 3300 × 300

=$990,000

3 0
3 years ago
Other questions:
  • "You never get a second chance to make a good first impression," captures the importance of the __________ step in the selling p
    10·1 answer
  • In january 2010 a gallup poll asked a random sample of adults, "in general, are you satisfied or dissatisfied with the way thing
    9·1 answer
  • What is the amount of money you still owe to their credit card company called? ACredit Card Limit BCredit Card Balance CCredit C
    5·2 answers
  • Hunter works in the human resource department of a well-known and highly respected maker of athletic equipment. He suggests that
    13·1 answer
  • You are told the column totals in a trial balance are not equal. After careful analysis, you discover only one error. Specifical
    13·1 answer
  • Waterhouse Company plans to issue bonds with a face value of $503,500 and a coupon rate of 8 percent. The bonds will mature in 1
    11·1 answer
  • ABC Company sells several products. Information of average revenue and costs is as follows: Selling price per unit $34 Variable
    10·1 answer
  • Morgana Company identifies three activities in its manufacturing process: machine setups, machining, and inspections. Estimated
    7·1 answer
  • Sales Tax - You go to the store and purchase a shirt for $21.18, how much will you pay
    11·1 answer
  • How much interest will Henry save if he finances the vehicle over 36 months instead
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!