B. false
A one brand name strategy would be like McDonalds, Call everything the McRib, McDouble, it makes it nationlized, not localized
Answer:
Balance in Prepaid insurance as of December 31 is $18,750
Explanation:
<em> </em>Computation of Prepaid Insurance
Insurance 1 ($34,200 * 6/18) $11,400
Insurance 2 ($14,700 * 12/24) <u>$7,350 </u>
Total Prepaid Insurance <u>$18,750</u>
Answer:
$6 per unit
Explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit
I need to know the numbers in order to help you.
Answer:
d) $2,000,000 $990,000
Explanation:
The computation is shown below:
Unit variable cost pool is
= Budgeted cost ÷ Budgeted machine hours
= $1,600,000 ÷ 360,000
=$ 4.444 per machine hour
And,
Batch-level cost pool = Budgeted cost ÷ Budgeted number of setups
= $900,000 ÷ 3000
= $ 300 per setup
Now
Unit variable cost pool is
= Actual machine hours × Activity rate
= 450000 × 4.44
= $2,000,000
And, Batch-level cost pool is
= Actual number of setups × Activity rate
= 3300 × 300
=$990,000