1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
3 years ago
15

CULLUMBER COMPANY

Business
1 answer:
belka [17]3 years ago
3 0

Answer:

Realidades 2 WKBK page 109

Explanation:

Realidades 2 WKBK page 109

You might be interested in
Difference between administrative manpower and technical manpower​
saveliy_v [14]

Answer:

Here's ur answer

HAVE A NICE DAY

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Would loaning a friend $10 to buy a movie ticket be an investment? Why or why not
Luden [163]

Answer:

no

Explanation:

An investment is an asset or item that is purchased with the hope that it will generate income or appreciate in the future.

3 0
3 years ago
In Chapter 7 bankruptcy, liquidation, A. all the debtors' debts are discharged. B. the debtor keeps their assets. C. the trustee
qaws [65]
<span>In Chapter 7 bankruptcy, liquidation, the trustee sells off the debtor's assets and pays creditors. A Chapter 7 bankruptcy often turns into a Chapter 13 which is based around selling debt off to pay creditors. Selling off the assets and liquidating them gives them cash on hand to pay off what needs to be paid. </span>
4 0
3 years ago
Edwards Company manufactures low-cost wooden chairs and uses activity-based costing. The following information is for the month
Airida [17]

Answer:

$37.80

Explanation:

Particulars                                           Amount       Calculations

Direct materials                                    $7.00

Handling                                               $2.80          ($3,500/5,000*4 parts)

Assembling                                           $9.60          ($12,000/5,000*4 parts)

Packaging                                             <u>$18.40 </u>        ($5,750/1,250*4 parts)

Total manufacturing cost per chair   <u>$37.80</u>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the relationship between an initial change in spending and the final change in real GDP to answer these questions about the
    6·1 answer
  • You bake a cake for a friend's party, and the friend pays you for it. This makes you a _____________. (Select the best answer.)
    9·1 answer
  • The top management of Tasty Foods, a food distribution company, has set strategic goals of increasing organizational market shar
    11·1 answer
  • Ratio analysis A company reports accounting data in its financial statements. This data is used for financial analyses that prov
    8·1 answer
  • Select the correct answer.
    5·1 answer
  • HELP!!
    12·2 answers
  • What is an advertising allowance
    6·1 answer
  • Cathy's Towels sells three items (which it purchases from a supplier): bath towels, hand towels, and washcloths in a 4:3:2 mix (
    12·1 answer
  • Which of the following is a characteristic of a task-oriented leader? staying accountable for assigning work ensuring everyone r
    11·1 answer
  • Help help help help help help help help
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!