1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedaia [141]
2 years ago
12

Given that ​3x^2-3x+2 find each of the following. ​a) ​g(0) ​b) ​g(​) ​c) ​g(​) ​d) ​g(​x) ​e) ​g(1​t)

Mathematics
1 answer:
shepuryov [24]2 years ago
7 0

The resulting values and function are 2, 8, 20, 3x^2+3x + 2 and 3t^2-9t+8

<h3>Functions and values</h3>

Given the following equation expressed as;

f(x) = 3x^2-3x+2

We are to find the following function;

a) g(0) = 3(0)^2-3(0) + 2

g(0) = 2

b) g(-1) = 3(-1)^2-3(-1) + 2

g(-1) = 3+3+2
g(-1) = 8

c) g(3)= 3(3)^2-3(3) + 2

g(3) = 27-9+2
g(3) = 20

d) g(-x) = 3(-x)^2-3(-x) +2

g(-x) = 3x^2+3x + 2

e) g(1-t) = 3(1-t)^2-3(1-t) + 2

g(1-t) = 3(1-2t+t^2)-3t+3 + 2

g(1-t) = 3-6t+3t^2-3t+5

g(1-t) = 3t^2-9t+8

Hence the resulting values and function are 2, 8, 20, 3x^2+3x + 2 and 3t^2-9t+8

Learn more on functions and values here; brainly.com/question/6561461

#SPJ1

You might be interested in
ANSWER TO BE NAMED BRAINLIEST GET A THANK YOU AND 5 STAR VOTE FOR YOUR ANSWER
Genrish500 [490]

Answer:

should be 110...

Step-by-step explanation:

80 plus 30

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which type of construction is used to construct a triangles point of balance?
lisov135 [29]
I'm pretty sure its GSP.
4 0
3 years ago
If 10 pounds of sugar cost $18.54, how much will 15 pounds of sugar cost?
emmainna [20.7K]
15 pounds of Sugar will cost $27.81.
18.54/2=9.27. 9.27*3=27.81. So your total answer would be $27.81.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What two factors that can be multiply by 19
Vsevolod [243]
19 is a prime number so 1, 19
hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Any of 3-6 preferably all if you can
Contact [7]

3: $6.35

4. $2.73

5: $3.38

6. Sport city because its racket costs $7 less than the other one

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Luci cuts a board that is 3/8 yard long into pieces that are 3/16 yard long. How many pieces does she cut?
    12·1 answer
  • Mrs.Canales class is selling frozen pizzas to earn money for a field trip. For every pizza sold, the class makes $5.35. They hav
    6·1 answer
  • What's 7 divided by 9-6+ you don't need a reason and take your time if it helps
    5·1 answer
  • How can using the gcf and lcm help you when you add, subtract, and multiply fractions
    9·2 answers
  • (look at the image) can i get help with these 2 questions?
    10·1 answer
  • How do I solve for Y when the problem is 10x-5y=15 ?
    8·2 answers
  • FOR THE THE LOVE OF GOD SOME ONE PLZ HELP ME WITH THIS PLZ!!!
    13·1 answer
  • Write 0.000064 in scientific notation.
    5·1 answer
  • Name three possible values for a if 6.89 &lt; a ≤ 6.94
    8·1 answer
  • Can i have some help with this question
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!