No, (2 , 3) does not satisfy the inequality 4x + 3y > 20.
See attached picture:
~
Decimal=9.03 &
fraction= 9 3/100
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer:
(i) number of student passed in math is 60
(ii) number of student passed in science is 70
only math is 10
and only science is 20
Can you tell me what do you mean exactly by menu of 8, so i can help you.