1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
2 years ago
7

What is the value of the expression 4x−y2y+x when x = 3 and y = 3?

Mathematics
1 answer:
kipiarov [429]2 years ago
3 0

Answer:B

Step-by-step explanation:

(4x - y)/(2y + x) when x = 3 and y = 3 is

(4(3) - 3)/(2(3) + 3) = (12 - 3)/(6 + 3) = 9/9 = 1

You might be interested in
Torrie could buy 8 jars of Jiffy peanut butter for $27.12 or 7 jars of Peter Pan peanut butter for $26.53. What is the differenc
VLD [36.1K]

Answer:

(D)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Drag and drop each pair of lines to categorize them as either parallel, perpendicular, or neither.
miss Akunina [59]
Answer:
first box is parallel
Second box perpendicular
Third box neither
Fourth box neither
Fifth box perpendicular
Sixth box is parallel

Why? Slopes of parallel lines are the same. Slopes of perpendicular lines are opposite reciprocals. (Example slope=1/2 a perpendicular line would be -2/1). Neither is just a when it’s not either parallel or perpendicular.

Hope this helps
8 0
2 years ago
1,000.00 at 4.5% interest for 2 years
siniylev [52]
Each year we add 4.5% interest.
4.5% as a decimal is 0.045.
We multiply by 1.045 to add this interest.
(not 0.045, this would just be the interest and wouldn't keep the whole)

To start: $1,000
Multiply by 1.045 for the first year.
Now we have $1,045.
Multiply by 1.045 again for the second year.
Now we're at 1092.025.
We need to round up to the nearest cent...$1,092.03
4 0
3 years ago
Wirte an expression that should have a variable and a constant
e-lub [12.9K]
7x+5
Hope this helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I would appreciate some help on this if anyone could answer it
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

yea

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Rashad had 25 stamps. He shared them equally among himself and 4 friends. Then Rashad found two more stamps in his pocket.write
    5·1 answer
  • See the ​attached file.
    13·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • What is the estimate of 200,629+28,542
    13·1 answer
  • Which postulate can be used to prove that △ABD≅△CBD?
    8·1 answer
  • Four times a number is twenty-four. Find the number.
    7·1 answer
  • 4
    7·1 answer
  • You have two cards with a sum of (-12) in your hand. What two cards could you have? *
    8·1 answer
  • Is time a function of distance?
    11·1 answer
  • 8k^4 -3k^2 multiplied by 5k^2
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!