1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
1 year ago
6

Please help with photo below

Mathematics
1 answer:
gavmur [86]1 year ago
6 0

Answer:

No

Step-by-step explanation:

like terms are terms which have the same variable , that is

10x and - 5x are like terms, they both have the same variable x

You might be interested in
Given a rectangle with lengths of 7 meters and widths of 5 metres,what would be the perimeter
Vsevolod [243]

Answer:

Perimeter = 24 meters

step by step explanation

3 0
2 years ago
5x+7y=31 , 3x-5y=21??​
nikklg [1K]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Tommy is a video game designer at a new start-up company. How much does he make per month?
Ostrovityanka [42]
7,103 monthly is what he makes
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Choose the correct classification of 3x^4 − 9x^3 − 3x^2 + 6.
aliina [53]
It's a 4th degree polynomial since the largest degree (exponent) is 4
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Okay, so I'm a little bit upset at the moment. This morning I decided to make a brainly plus account with the yearly subscriptio
Nostrana [21]

Step-by-step explanation:

Wow that's sad sir..

Hope it gets better ;-;

8 0
2 years ago
Other questions:
  • the drama club ordered 15 pizzas for the cast party if the 25 members ate 12 1/2 pizzas out of the 15 how much pizza did each ca
    7·1 answer
  • Help ASAP<br> PLEASEEE<br><br><br> Sgwhhfisbe
    10·2 answers
  • Find the x-intercept of a line whose equation is 8x+2y=4.
    9·1 answer
  • Add 5 to me then divide by 7 then add 12 then subtract 7 you get 10
    14·1 answer
  • You buy 10 pizzas for a party. Each pizza cost $9.99. In addition, you buy 4 bottles of Soda for $0.99. Haw much do you spend in
    8·2 answers
  • HELP ME WITH THIS AND ILL GIVE YOU BRAINLIST !!!! &lt;3 plss
    10·1 answer
  • Please help me I cant figure it out.
    6·1 answer
  • An 8-ounce box of Crispy Crackers costs $1.59 and a 32-ounce box costs $6.79. Which box is the better buy?
    15·1 answer
  • In triangle ABC, EP=4. What is PC?
    5·1 answer
  • At 2:00 PM the temperature is 18°F. At 10:00 PM the temperature is -9°F.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!