1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
3 years ago
8

5.9q=23.6 plz help me

Mathematics
2 answers:
Alex73 [517]3 years ago
7 0
First divide both sides by 5.9 and that will give you an answer of 4
Mkey [24]3 years ago
5 0
1st. You always want the variable to be by itself. In this case the variable is q, so we have to do the opposite. 5.9 times 9... the opposite of multiplication is division.

5.9q=23.6
5.9q=4
q=4
What you do to one side you have to do to the other:)
You might be interested in
Need steps on how to factor 3x^4 + x^3 + 6x^2 + 2x
ella [17]

Answer:

3x times 3x times 3x times 3x + x^3 + 3x times 2x times 3x times 2x + 2x

or

x^3 + 2x^3 + 3x^6

Step-by-step explanation:

3x^4 + x^3 + 6x^2 + 2x

3x times 3x times 3x times 3x + x^3 + 6x times 6x + 2x

3x times 3x times 3x times 3x + x^3 + 3x times 2x times 3x times 2x + 2x

x^3 + 2x^3 + 3x^6

5 0
3 years ago
Frankie and Maria paid to get into the carnival, and they had to pay a certain amount per game. Frankie played 5 games and spent
Natali [406]

Answer:

It cost $8 per person to get into the carnival

Step-by-step explanation:

Let the entry cost be y

Let Cost of 1 game be x

Cost of 5 games = 5x

Cost of 12 games = 12x

Frankie played 5 games and spent $15.50 altogether.

So, 5x+y=15.50 --- A

Maria played 12 games and spent $26 altogether.

So, 12x+y=26 -- B

Plot the lines

5x+y=15.50 --- Black color

12x+y=26  --- Red color

Intersection point provides the solution

(x,y)=(1.5,8)

So, it cost $8 per person to get into the carnival

6 0
3 years ago
Practice Problem #5 Background: The pie chart shows the approximate percentages teenagers spend doing various activities in a da
olya-2409 [2.1K]
Boom get rickety rick rolled on this guys question
3 0
3 years ago
Karyn proofread a 15 pages in 2 hours for $40.
xxMikexx [17]
A. 8 pages per hour because 120 (2 hours) ÷15=8
b. $40÷15 (pages)=$2.70 (rounded)
3 0
3 years ago
A caterer for a wedding reception wants to use a recipe for eggplant salad that recommends using 1.8 kg of eggplant for 10
aalyn [17]
You need to go to school sorry I don’t know I just joined sorry
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. Two identical balloons are filled, one with helium and one with nitrogen at the same temperature. If the nitrogen balloon lea
    10·1 answer
  • For a given input value b, the function f outputs a value a to satisfy the following equation. 4a+7b=−52 Write a formula for ) f
    12·2 answers
  • Your school’s baseball team sells 1250 raffle tickets at $4 each. The grand prize is a $3000 boat. The second prize is a $450 gr
    12·1 answer
  • Pls help asapComplete the table using the function n = 9b + 19.
    10·1 answer
  • Determine the slope of the linear function. Y= 1/5 x + 6
    12·2 answers
  • What is the inverse of the function y= x^2-12
    11·1 answer
  • What is the most difficult math question you've ever had and why?
    15·2 answers
  • Please help asap algebra 1
    14·2 answers
  • The measure of an angle is 24°. What is the measure of its supplementary angle?
    7·1 answer
  • Tim simplified the difference 1/2p-(1/4p-4) as 3/4p. Did he find the correct answer will give brainlest for first person to answ
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!