1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
1 year ago
5

Two customers spent the same total amount of money at a restaurant.

Mathematics
1 answer:
alina1380 [7]1 year ago
3 0
Answer: $0.60 per wing

Explanation:
We’ll solve this with a set of equations since the price per wing is fixed and they paid the sam amount at the restaurant. Let x represent the cost of 1 wing.

8x + 4.00 = 10x + 2.80
4.00 = 2x + 2.80
1.20 = 2x
0.60 = x

So, we have found that one wing cost $0.60.

Cheers.
You might be interested in
1 3/4 miles in twenty minutes
nikitadnepr [17]
No instructions?  I'll assume you want the unit rate.

4 miles in 36 minutes = 4/36 miles in 1 minute, or 1/9 mile in 1 minute.


1 3/4 mile in 20 minutes?  Multiply both figures by 3:

7 miles in 60 minutes, or 7 miles in 1 hour, or 7 mph.
8 0
3 years ago
Richard and samantha are charting their monthly cash flow. They have some expenses like car repairs and vacations that are not p
sdas [7]
They can put them into a chart called unexpected expenses. 

This way they can take vacations or if they have car troubles 


It would make their life so much easier
6 0
3 years ago
A+0=0+a=0 is true except for all teal numbers except 0 true or false
jolli1 [7]

Try it with some random number, like a=3.

       Is "3+0 = 0+3 = 0" true?    No.

If you were doing multiplication, then it would be true, but not with addition.

6 0
3 years ago
Which point is on the line y = -2x + 3?<br><br> (-2, -1)<br> (3, 3)<br> (3, -3)<br> (-3, -9)
xenn [34]
I think the answer is (3,3)

5 0
3 years ago
the sides of a rectangle are in the ratio 2:5. if the longer side of the rectangle is 25.5 in., what are it's width, perimeter,
Ad libitum [116K]

Answer: The width of the rectangle is 10.2 inches, the perimeter is 71.4 inches,  the area is 260.1 inches.

Step-by-step explanation:

25.5/5=5.1

5.1*2=10.2

The width is 10.2 inches

25.5*2+10.2*2=71.4

The perimeter is 71.4 inches

20.5*10.2=260.1

The area is 260.1

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost of 10 oranges is $1.00.What is the cost of 5 dozen oranges?
    11·1 answer
  • There are 6 red marbles, 8 blue marbles, and 11 green marbles in a bag. What is the probability that you will randomly draw eith
    5·2 answers
  • Michael will be travelling out of town for business. During his travel, he is scheduled to have 4 dinners, 5 lunches, and 3 brea
    10·1 answer
  • morris bought 2 in a half feet of felt the price of felt was $3.90 per yard. how much did morris pay for his felt
    10·1 answer
  • Which increase faster, f(x)=5x or g(x)=5^x
    6·1 answer
  • Pls help me do these problems. I need them by today.
    6·1 answer
  • 2. Gabby spent $3.60 for stamps to mail packages. Some were 30C/stamps and the rest
    5·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Draw two segments. How many common points is it possible for the segments to have? Explore all possibilities.
    8·1 answer
  • Found to the nearest tenth 2.26795
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!