1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
1 year ago
14

A fence is to be built to enclose a rectangular area of 320 square feet. The fence along three sides is to be made of material t

hat costs 6 dollars per foot, and the material for the fourth side costs 13 dollars per foot. Find the dimensions of the enclosure that is most economical to construct
Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]1 year ago
8 0

The dimensions of the enclosure that is most economical to construct are; x = 14.22 ft and y = 22.5 ft

<h3>How to maximize area?</h3>

Let the length of the rectangular area be x feet

Let the width of the area = y feet

Area of the rectangle = xy square feet

Or xy = 320 square feet

y = 320/x  -----(1)

Cost to fence the three sides = $6 per foot

Therefore cost to fence one length and two width of the rectangular area

= 6(x + 2y)

Similarly cost to fence the fourth side = $13 per foot

So, the cost of the remaining length = 13x

Total cost to fence = 6(x + 2y) + 13x

Cost (C) = 6(x + 2y) + 13x

C = 6x + 12y + 13x

C  = 19x + 12y

From equation (1),

C = 19x + 12(320/x)

C' = 19 - 3840/x²

At C' = 0, we have;

19 - 3840/x² = 0

19 = 3840/x²

19x² = 3840

x² = 3840/19

x = √(3840/19)

x = 14.22 ft

y = 320/14.22

y = 22.5 ft

Read more about Maximization of Area at; brainly.com/question/13869651

#SPJ1

You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!
Margaret [11]

Answer:

60°

Step-by-step explanation:

since all sides of a triangle are equal .The given triangle is an equilateral triangle. And each angles of an equilateral triangles is 60 degree.So angle A is also 60 degree.

5 0
2 years ago
Edna earns $6 for each hour of yard work. How many hours in all will it take Edna to earn<br> $42?
madreJ [45]

Answer:

42 divided by 6=7 so 7 hrs

Step-by-step explanation:

its probalay wrong im not smart lol

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Under her cell phone plan, Sarah pays a flat cost of $69 per month and $4 per gigabyte. She wants to keep her bill at $83.80 per
zalisa [80]

Using a linear function, it is found that Sarah can use 3.7 gigabytes while staying within her budget.

<h3>What is a linear function?</h3>

A linear function is modeled by:

y = mx + b

In which:

  • m is the slope, which is the rate of change, that is, by how much y changes when x changes by 1.
  • b is the y-intercept, which is the value of y when x = 0, and can also be interpreted as the initial value of the function.

Considering the flat cost as the y-intercept and the cost per gigabyte as the slope, the cost of using g gigabytes is:

C(g) = 4g + 69.

She wants to keep her bill at $83.80 per month, hence:

C(g) = 83.80

4g + 69 = 83.80

4g = 14.80

g = 14.80/4

g = 3.7.

Sarah can use 3.7 gigabytes while staying within her budget.

More can be learned about linear functions at brainly.com/question/24808124

#SPJ1

7 0
1 year ago
Write the ascending order of 21/50 , 3/50 , 17/25 and 1 , 1/5
avanturin [10]

Answer:

1, 1/5, 3/50, 17/25, 21/50 I think

7 0
2 years ago
Need help what is the answer and what is the equation
My name is Ann [436]
10 degrees Celsius is 50 degrees Fahrenheit. 
The equation for C to F is below. 
C(9/5)+32= F
Multiply C by 1.8 (or 9/5) then add 32.
10(9/5)+32= 50 F
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Dori and Malory are tracking their steps taken as a health goal. Dori leaves her house at 12:00 p.m. and walks at 50 steps per m
    8·1 answer
  • last year the sales at a bookstore were 75% fiction books, and 25% nonfiction books. The average coss of a fiction book was $15.
    5·1 answer
  • WHAT ARE THE THREE DIFFERENT TYPES OF ANGLES!!!!!!??
    5·1 answer
  • Find the equation of the solution to dydx=x6y through the point (x,y)=(1,3).
    10·1 answer
  • What is 44*53*900? i dont have a countculator
    11·2 answers
  • NEED HELP WITH THIS ASAP
    12·2 answers
  • A pen costs twice as much as a pencil. The total cost of 1 pen and 1 pencil is $2.10. If p represents the cost of 1 pencil, whic
    8·1 answer
  • Use the algebra tiles to help you solve the equation 3x-2=13.
    11·2 answers
  • Plsss helppp! I will give brainliest!! (13 points!)
    13·2 answers
  • Need help with math problem give 5 star if do
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!