Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Since theres 4 numbers and 60 spins if you divide it you get the average number that all the numbers would land on. 2 would be landed on 15 times if it went exactly to the calculations. not 100% sure though
Y - y₁ = m(x - x₁)
y - 5 = -2(x - 3)
y - 5 = -2(x) + 2(3)
y - 5 = -2x + 6
+ 5 + 5
y = -2x + 11
$4 / 8 = 50 cents per pen
.5 * 5 = 2.50
.5 * 3 = 1.50
Ivan pays $2.50 and Jeff pays $1.50