1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
2 years ago
10

What is the slope of the line that passes through the points (-8,-1) and (-8,11)?

Mathematics
1 answer:
lubasha [3.4K]2 years ago
4 0

Answer: \text{Slope}=\Large\boxed{Unde fined}

Step-by-step explanation:

<u>Given information</u>

(x_1,~y_1)=(-8,~-1)

(x_2,~y_2)=(-8,~11)

<u>Given the formula for the slope</u>

\text{Slope}=\dfrac{\Delta y}{\Delta x}=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

<u>Substitute values into the formula</u>

\text{Slope}=\dfrac{(11)-(-1)}{(-8)-(-8)}

<u>Simplify the numerator and the denominator</u>

\text{Slope}=\dfrac{11+1}{-8+8}

\text{Slope}=\dfrac{12}{0}

<u />

<u>Simplify the fraction</u>

\text{Since any number divided by 0 is impossible to find, therefore: }

\text{Slope}=\Large\boxed{Unde fined}

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

You might be interested in
The diameter of a circle is 48 meters. What is the angle measure of an arc 17​ meters long?
PSYCHO15rus [73]
If you are referring to the central angle, it would be 41 degrees.
7 0
2 years ago
A rectangular piece of metal is 20 in longer than it is wide. Squares with sides 4 in long are cut from the four corners and the
Arte-miy333 [17]

Answer:

width = 12.5

Step-by-step explanation:

rectangular volume = height * width * length

1200 = 4 * w * (20 + 4)

1200 = 4 * w * 24

1200 = 96w

12.5=w

3 0
3 years ago
Complete the table so that the cost per banana remains the same.
Aneli [31]

Step-by-step explanation:

No. of banana    Cost      Unit price

4                            2            0.50

6                            3             0.50

7                           3.5           0.50

20                         10            0.50

20                          10             0.50

33                          16.50        0.50

Cost = No of banana x unit price

Cost = 4 x 0.50 = 2

Cost = 6 x 0.50 = 3

Cost = 7 x 0.50 = 3.50

Cost = 20 x 0.50 = 10

No of banana = Cost / Unit price

No of banana = 10 / 0.50 = 20

No of banana = 16.50 / 0.50 = 33

3 0
3 years ago
A soda company produces 12 oz cans of soda. The mean volume is 12 oz with a
Lena [83]

Answer:

456

Step-by-step explanation:

11.5 oz would be 2 standard deviations below the mean... z -score = -2    = .0228 (from Z-Score table)

     22.8%   of 2000 = 456

7 0
2 years ago
Please HELP ASAP! financial math!
Arte-miy333 [17]

Answer:

total amount of interest is $4800.00

PLS MARK ME BRAINLIEST. PLSPLS

GOD WILL BLESS YOU:)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The area on a wall covered by a rectangular poster is 294 square inches. The length of the poster is 1.5 times longer than the w
    7·2 answers
  • Over The Weeknd 1,719 tickets were sold for a musical. How much money did the musical bring in?
    7·2 answers
  • Set 4x equal to x+30 and solve.
    14·1 answer
  • I don't understand this please help i think its A but i don't know
    8·2 answers
  • Find how many yard are in 1 mild. A mile is 5280 feet, a yard is 3 feet
    7·1 answer
  • 112,338 rounded to nearest 10,000
    6·1 answer
  • 1. What is -2y + 10 + 2y - 8 simplified?
    5·2 answers
  • U<br> 8<br> + 45<br> = 54<br><br> Help me pls
    5·1 answer
  • 3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats
    10·2 answers
  • Based on the scatter plot, is there any positive, negative or no correlation? Explain
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!