1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
earnstyle [38]
1 year ago
11

The controller of MingWare Ceramics Inc. wishes to prepare a cost of goods sold budget for September. The controller assembled t

he following information for constructing the cost of goods sold budget: Direct materials: Enamel Paint Porcelain Total Total direct materials purchases budgeted for September $35,870 $7,530 $139,890 $183,290 Estimated inventory, September 1 1,730 4,150 6,920 12,800 Desired inventory, September 30 2,980 2,710 7,150 12,840 Direct labor cost: Kiln Department Decorating Department Total Total direct labor cost budgeted for September $51,550 $149,500 $201,050 Finished goods inventories: Dish Bowl Figurine Total Estimated inventory, September 1 $5,810 $3,310 $2,730 $11,850 Desired inventory, September 30 3,720 4,590 4,360 12,670 Work in process inventories: Estimated inventory, September 1 $3,540 Desired inventory, September 30 1,980 Budgeted factory overhead costs for September: Indirect factory wages $80,400 Depreciation of plant and equipment 10,550 Power and light 5,110 Indirect materials 3,390 Total 99,450 Use the preceding information to prepare a cost of goods sold budget for September. For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign. MingWare Ceramics Inc. Cost of Goods Sold Budget For the Month Ending September 30 Finished goods inventory, September 1 $Finished goods inventory, September 1 Direct labor $Direct labor Direct materials: $- Select - - Select - $- Select - - Select - $- Select - Direct labor fill in the blank 15 - Select - - Select - $- Select - Work in process inventory, September 30 fill in the blank 22 - Select - $- Select - - Select - $- Select - 4,100
Mathematics
1 answer:
Triss [41]1 year ago
7 0

The preparation of the Cost of Goods Sold Budget for MingWare Ceramics Inc. in September is as follows:

<h3>Cost of Goods Sold Budget:</h3>

Beginning inventory of finished goods $11,850

Cost of goods manufactured                485,310

Ending inventory of finished goods      (12,670)

Cost of Goods Sold                           $484,490

<h3>What is the cost of goods sold budget?</h3>

The cost of goods sold budget sums the costs of the beginning inventory of finished goods with the cost of goods manufactured and subtracts the ending inventory of finished goods.

The cost of goods sold budget is based on the cost of goods manufactured budget.

<h3>Data and Calculations:</h3>

Direct materials:                            Enamel        Paint     Porcelain      Total    

Total direct materials purchases

budgeted for September            $35,870    $7,530    $139,890  $183,290

Estimated inventory, September 1   1,730        4,150          6,920      12,800 Desired inventory, September 30 (2,980)      (2,710)         (7,150)    (12,840)

Materials used in production                                                          $183,250

Direct labor cost:           Kiln Department    Decorating Department   Total

Total direct labor cost

budgeted for September    $51,550                   $149,500        $201,050

Finished goods inventories:             Dish       Bowl     Figurine             Total

Estimated inventory, September 1  $5,810   $3,310     $2,730        $11,850

Desired inventory, September 30    3,720    4,590       4,360         12,670

<h3>Cost of goods manufactured budget:</h3>

Work in process inventories:

Estimated inventory, September 1      $3,540

Direct materials used in production $183,250

Direct labor costs                              $201,050

Total factory overhead costs             $99,450

Desired inventory, September 30       (1,980)

Cost of goods manufactured           $485,310

<h3>Budgeted factory overhead costs for September:</h3>

Indirect factory wages $80,400

Depreciation of plant and equipment 10,550

Power and light 5,110

Indirect materials 3,390

Total 99,450

Thus, to prepare the cost of goods sold, as above, MingWare Ceramics, requires to determine the cost of goods manufactured for September.

Learn more about the cost of goods sold budget at brainly.com/question/15967724

#SPJ1

You might be interested in
Para las celebraciones del barrio de Santiago se junto cierta cantidad de dinero que se distribuirá de la siguiente forma:?
givi [52]

Answer:

4,767

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Does anyone know this answer
aniked [119]

Answer:

C = -30

Step-by-step explanation:

C = 5/9 (F - 32)

C = 5/9 ( - 22 - 32)

C = 5/9 ( -54)

C = -30

3 0
3 years ago
Evaluate 3r³+5,when r=2
Elza [17]

Answer:

29  

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the equation that contains the point (-5, 2) and in which the slope equals 1/2
Vaselesa [24]

5x+3y=4 is the answer....

3 0
3 years ago
4. Isabelle takes the bus to work. The bus ride to work costs her $2.50 each time. She could buy a bus pass for a one-time fee o
iren [92.7K]

Answer:

6 times.

Exclamation:

You can do 15 divided by 2,50 to get you answer, when you do that you get 6.

(The upcoming and this sentence is pre-written and copy and pasted in every brainly question or comment I write or answer.) If this answer helped you please consider giving it brainliest. If my answer was wrong and you got marked wrong for it, I deeply apologize and hope you will forgive me, since everyone makes mistakes sometimes. If you need me to elaborate on my answer or give further explanation on it, please ask and I will do so. If you need to explain your reasoning on your work feel free to use my words- word for word- without crediting me, the answer was made for you anyways! Hope yall learn from my answer and it helps you in the future with assignments, quizzes, test’s, and more!

- •Trix•

( Yes I know my - •Trix• thingy is not my user but it’s what I would change it to if I could but I can't, please address me as Trix while commenting or talking to me here.)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Timothy bought concrete mix for several projects. He used
    10·2 answers
  • Sam used 1609 apps she canceled 805of them how much did she cancel by dividing
    8·1 answer
  • Not quite sure how to find out if these are functions or not
    13·1 answer
  • Can someone help me with these 2 questions please
    7·1 answer
  • $4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
    6·2 answers
  • Select the figure obtained when rotating the figure about an axis along its largest side, and find the exact surface area of the
    14·1 answer
  • Richard had his car repaired at a body shop.
    13·1 answer
  • The table shows the number of practice problems completed in 30 minutes in three samples of 10 randomly selected math students.
    14·1 answer
  • Pls help me I will merl you as brain
    8·1 answer
  • The first equation should be multiplied by 7 and the second equation by -6.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!