Answer:
Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Step-by-step explanation:
Cost of one pound of Apple = $2x
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)
A shopper purchases one pound each of apples, grapes, and oranges and spends $10.50.
It can be written as: 
We need to find how much the shopper spend on each fruit.
First we need to find value of x by solving equation

Solving:

The value of x is: x=1.5
Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5
Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5
So,
Cost of one pound of Apple = $3
Cost of one pound of Grapes = $4
Cost of one pound of Oranges = $3.5
So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
You divide 42 by 3 then multiply what you get times 5. it should equal 60 cm
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
Answer:
x = 7.5
y = 14
m<1 = 87°
m<7 = 93°
Step-by-step explanation:
Given:
m<2 = (14x - 12),
m<6 = (5y + 23),
m<8 = (8x + 27)
m<2 + m<8 = 180° (consecutive exterior angles are supplementary)
(14x - 12) + (8x + 27) = 180 (substitution)
Solve for x
14x - 12 + 8x + 27 = 180
Collect like terms
22x + 15 = 180
Subtract 15 from each side
22x = 180 - 15
22x = 165
Divide both sides by 22
x = 7.5
m<2 = m<6 (corresponding angles are congruent)
(14x - 12) = (5y + 23) (substitution)
Plug in the value of x
14(7.5) - 12 = 5y + 23
105 - 12 = 5y + 23
93 = 5y + 23
Subtract 23 from each side
93 - 23 = 5y
70 = 5y
Divide both sides by 5
14 = y
y = 14
✅m<1 = m<8 (alternate exterior angles are congruent)
m<1 = (8x + 27) (substitution)
Plug in the value of x
m<1 = 8(7.5) + 27 = 87°
m<7 = m<2 (alternate exterior angles are congruent)
m<7 = (14x - 12) (substitution)
Plug in the value of x
m<7 = 14(7.5) - 12 = 93°