1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
1 year ago
12

Radical exponent definition

Mathematics
1 answer:
kaheart [24]1 year ago
3 0

Answer:

a fractional exponent in which the numerator of the fractional exponent is the power of the base and the denominator of the fractional exponent is the index of the radical.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Apples: $(2x) per pound
Ludmilka [50]

Answer:

Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges

Step-by-step explanation:

Cost of one pound of Apple = $2x

Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)

Cost of one pound of Oranges = $(x+2)

A shopper purchases one pound each of  apples, grapes, and oranges and spends  $10.50.

It can be written as: 2x+6x-5+x+2=10.50

We need to find how much the shopper spend on each fruit.

First we need to find value of x by solving equation

2x+6x-5+x+2=10.50

Solving:

2x+6x+x+2-5=10.50\\9x-3=10.50\\9x=10.50+3\\9x=13.5\\x=\frac{13.5}{9}\\x=1.5

The value of x is: x=1.5

Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5

Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3

Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4

Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5

So,

Cost of one pound of Apple  = $3

Cost of one pound of Grapes = $4

Cost of one pound of Oranges = $3.5

So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges

3 0
3 years ago
Sulin cuts a ribbon into two pieces in the ratio 5 : 3. The shorter piece is 42 cm long. What is the length of the original ribb
blagie [28]
You divide 42 by 3 then multiply what you get times 5. it should equal 60 cm
8 0
3 years ago
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
3 years ago
2-1 whats the answer
Marysya12 [62]

Answer:

<h2>2-1=1</h2><h3><em>hope it helps you have a great day keep smiling be happy stay safe</em></h3><h2 />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given lines p and q are parallel, m&lt;2 - (14x - 12), m&lt;6 - (5y + 23), and m&lt;8 - (8x + 27), solve for the values of x and
nexus9112 [7]

Answer:

x = 7.5

y = 14

m<1 = 87°

m<7 = 93°

Step-by-step explanation:

Given:

m<2 = (14x - 12),

m<6 = (5y + 23),

m<8 = (8x + 27)

m<2 + m<8 = 180° (consecutive exterior angles are supplementary)

(14x - 12) + (8x + 27) = 180 (substitution)

Solve for x

14x - 12 + 8x + 27 = 180

Collect like terms

22x + 15 = 180

Subtract 15 from each side

22x = 180 - 15

22x = 165

Divide both sides by 22

x = 7.5

m<2 = m<6 (corresponding angles are congruent)

(14x - 12) = (5y + 23) (substitution)

Plug in the value of x

14(7.5) - 12 = 5y + 23

105 - 12 = 5y + 23

93 = 5y + 23

Subtract 23 from each side

93 - 23 = 5y

70 = 5y

Divide both sides by 5

14 = y

y = 14

✅m<1 = m<8 (alternate exterior angles are congruent)

m<1 = (8x + 27) (substitution)

Plug in the value of x

m<1 = 8(7.5) + 27 = 87°

m<7 = m<2 (alternate exterior angles are congruent)

m<7 = (14x - 12) (substitution)

Plug in the value of x

m<7 = 14(7.5) - 12 = 93°

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The water level in an ocean bay changes at an average rate of 3 meters per hour. At this rate, how many hours would it take for
    10·1 answer
  • A researcher takes a simple random sample of 71 homes in the city and finds that the mean square footage is 1468 with a standard
    11·1 answer
  • What is the distance between the points 7,5 and 7,8 on the coordinate plane ​
    6·1 answer
  • Ramon earns $1,840 each month and pays $53.10 on electricity. To the nearest tenth of a percent, what percent of Ramon's earning
    5·1 answer
  • 2 to the second power is​
    9·2 answers
  • 23 ÷ 21 % = ___ Can someone help me
    12·1 answer
  • Which table represents a function?
    7·1 answer
  • Help me with this math question please
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is a inches. Its width is 5 inches less then the length. Find the area and perimeter of the rectangle
    13·1 answer
  • Are two kites always, sometimes, or never similar? (GEOMETRY)thank you ! :)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!