1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
2 years ago
13

Winston ears 140$ by selling 56 hotdogs at the concession stand at school. Using the same rate for the cost of one hot dog how m

any more hotdogs would Winston need to sell to earn a total of 175$
Please help and please do a correct answer
Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]2 years ago
3 0

The number of hotdogs that must be sold to earn $170 is 70

What is the formula for total earnings?

The total earnings can be determined as the price per hotdog multiplied by the number of hotdogs sold, which is as shown below:

total earnings=price per hotdog*number of hotdogs

total earnings(initially)=$140

price per hotdog=P

number of hotdogs=56

$140=P*56

P=4140/56

P=$2.50

Now, we need to determine the number of hotdogs required to earn $175

$175=$2.50*X

X=$175/$2.50

X=$70

Find out more about total earnings on:https://brainly.in/question/14439292

#SPJ1

You might be interested in
If the scale factor is 17 , what will be the area of the new rectangle?
Anna35 [415]
IDK
YOU KNOW THOUGH RIGHT>
6 0
4 years ago
At the city museum, child admission is $5.30 and adult admission is $9.60. On Thursday, 117 tickets were sold for a total sales
ExtremeBDS [4]
The answer is 160 children’s tickets were sold that day
6 0
3 years ago
Two payment options to rent a car: You can pay $20 a day plus 25¢ a mile (Option A) or pay $10 a day plus 50¢ a mile (Option B).
BaLLatris [955]

You must drive more than 40 miles to make option A the cheaper plan

<em><u>Solution:</u></em>

Two payment options to rent a car

Let "x" be the number of miles driven in one day

<em><u>You can pay $20 a day plus 25¢ a mile (Option A)</u></em>

25 cents is equal to 0.25 dollars

OPTION A :  20 + 0.25x

<em><u>You pay $10 a day plus 50¢ a mile (Option B)</u></em>

50 cents equal to 0.50 dollars

Option B: 10 + 0.50x

<em><u>For what amount of daily miles will option A be the cheaper plan ?</u></em>

For option A to be cheaper, Option A must be less than option B

Option A < Option B

20 + 0.25x < 10 + 0.50x

Solve the inequality

Add -0.50x on both sides

20 +0.25x -0.50x < 10 + 0.50x - 0.50x\\\\20 - 0.25x < 10

Add - 20 on both sides,

20 - 0.25x - 20 < 10 - 20\\\\-0.25x < -10

\mathrm{Multiply\:both\:sides\:by\:-1\:\left(reverse\:the\:inequality\right)}

0.25x > 10

Divide both sides by 0.25

x > 40

Thus you must drive more than 40 miles to make option A the cheaper plan

7 0
3 years ago
-7^-2<br>does anyone know ?
Leno4ka [110]

Negative exponents mean that you flip the number upside down

so -7^-2 would become 1/-7^2

-7^2 would be 49

so the answer is <em>1/49</em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
(-12)^9 negative or positive
g100num [7]
(-12)^9 is a negative because a negative times a positive is negative. The answer to (-12)^9 is -5159780352.
Hope you learned something :)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 30% of $56 <br><br> Please explain how you got the answer<br><br> Thanks!!
    12·1 answer
  • If angle A and angle B are supplementary angles and angle A is eight times as large as angle ​B, find the measures of angle A an
    11·1 answer
  • how would you find a scale factor of a drawing that shows the length of 4in in the actual object is 8 feet long?
    15·1 answer
  • (18x^2+27x+14)/(3x+2)
    11·1 answer
  • Belinda runs 8 kilometers in 60 minutes at this how long would it take her to run 2 kiloneters?
    6·1 answer
  • Truck drivers report the mileage, or the number of miles (m)
    13·2 answers
  • And I need help with these too please! I need to find the area of the shaded region please
    10·1 answer
  • What is the answer for -2(-3.4)= ?
    12·2 answers
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • What is the base area of Box 3? x2 + x
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!